fbpx

Tomografia oka Kielce

Tomografia oka

Badanie OCT, czyli jest optyczna koherentna tomografia dna oka, jest jedną z najnowocześniejszym metod diagnostyki siatkówki oka. Tomograf SOCT, to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu, które pojawiły się ostatnio na rynku polskim.

Po jej zastosowaniu otrzymuje się trójwymiarową wizualizację siatkówki i nerwu wzrokowego badanego. Wynik badania wykonanego przez skaner OCT dostarcza okuliście w wysokiej rozdzielczości obrazy wszystkich warstw siatkówki.

Badanie pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki oka. Raporty wygenerowane przez komputer porównują stan oczu badanego do wzorca.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie pacjenta na badanie OCT nie wymaga zakropienia oczu kroplami, które rozszerzają źrenice. Samo badanie jest bardzo podobne do standardowego badania wzroku.

Pacjent siada na fotelu przed skanerem OCT, opierając brodę na wsporniku, który ma na celu zapobiec gwałtowniejszym ruchom głowy. Maszyna przystępuje wtedy do skanowania oka, nie utrzymując jednak żadnego kontaktu fizycznego z badanym. Skanowanie oka zajmuje około 10-15 minut i nie jest skomplikowane.

W razie konieczności OCT może być powtarzane kilkukrotnie. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących wieku. Nie istnieją też przeciwwskazania do jego przeprowadzenia u kobiet w ciąży.

Jakie są wskazania do wykonania tomografii oka?

Wykonanie badania jest łatwe, szybkie oraz komfortowe dla małego pacjenta. Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk. Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.

Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach.

Co ważne, autorefraktometr jest przenośny, dlatego badanie można wykonać również poza gabinetem okulistycznym.

Zalety badania

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami.

Nasi przedstawiciele wyjaśnią Państwu wszystkie wątpliwości, a w razie zainteresowania przeprowadzeniem badania, ustalą dogodny termin wizyty u specjalisty.