fbpx

Gabinet Okulistyczny

Zachęcamy do skorzystania z kompleksowych badań okulistyczno -optometrycznych dostosowanych do Państwa indywidualnych potrzeb. Badania wykonuje profesjonalny zespół doświadczonych lekarzy okulistów, optometrystów i specjalistów refrakcji z użyciem najnowocześniejszej aparatury diagnostycznej. Nawet najlepsza wiedza nie pomoże, gdy brakuje zaplecza technicznego.

Nowoczesna okulistyka i optyka opiera się na sprzęcie, który pozwala na wykrycie schorzenia oraz skuteczne leczenie. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego nasze firma stawia na monitorowanie rozwoju branży i rozszerzanie bazy urządzeń służących do pomagania naszym pacjentom.

Wszystkie badania w naszych gabinetach są przeprowadzane na najnowocześniejszym sprzęcie pomiarowym firm Topcon, Nidek oraz Optopol – światowych liderów w dziedzinie produkcji sprzętu okulistyczno – optycznego. Przy każdej wizycie specjalista zbierze od Państwa informacje na temat przeszłości okulistycznej, przeprowadzi profesjonalny dobór korekcji, oceni widzenie obuoczne, sprawność akomodacji, konwergencji oraz widzenie przestrzenne. Dokona oceny stanu przedniego odcinka oka i funkcji siatkówki, a u osób z grupy ryzyka skontroluje ciśnienie w gałce ocznej. W razie potrzeby przeprowadzenie i nadzór ćwiczeń układu wzrokowego w celu przywrócenia fizjologicznej sprawności.

TRUDNE KOREKCJE TO NASZA SPECJALNOŚĆ

Rozwiązujemy typowe i nietypowe problemy wzrokowe. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze wzrokiem – odwiedź nasz gabinet. W naszych gabinetach wykonujemy mi.in. takie badania jak: tomografia oka, pole widzenia, USG gałki ocznej i oczodołu, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (metodą bezdotykową i standardową, zdjęcie cyfrowe dna oka, pachymetria (pomiar grubości rogówki), gonioskopia (ocena kąta przesączania), komputerowe badanie wzroku dorosłych i dzieci.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem przygody z soczewkami kontaktowymi, oprócz przeprowadzenia wymaganego badania zostaną poinformowane o korzyściach i zagrożeniach, sposobach pielęgnacji, użytkowania, nauce zakładania i ściągania soczewek kontaktowych.

Poniżej przeczytacie nieco więcej na temat badao przeprowadzanych w salonach Klank Optyk.

Tomografia oka

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, jest jedną z najnowocześniejszym metod diagnostyki siatkówki oka. Tomograf SOCT, to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu, które pojawiły się ostatnio na rynku polskim.

Po zastosowaniu otrzymuje się trójwymiarową wizualizację siatkówki i nerwu wzrokowego badanego. Wynik badania wykonanego przez skaner OCT dostarcza okuliście w wysokiej rozdzielczości obrazy wszystkich warstw siatkówki.

Badanie okulistyczne pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki oka. Raporty wygenerowane przez komputer porównują stan oczu badanego do wzorca.

Pole widzenia

Badanie pola widzenia jest to ocena zakresu (wielkości) przestrzeni, którą osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem. Badanie to zwane jest inaczej perymetrią.

Istnieją dwie podstawowe metody oceny pola widzenia: kinetyczna i statyczna. W obu badaniach pacjent siedzi przy aparacie zwanym polomierzem i sygnalizuje za pomocą ręcznego przycisku moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu.

Badanie wzroku dzieci

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to, czy i jak dziecko widzi, pozostaje często dla rodziców niewidoczne.

W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii, czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować.

Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie.

Tonometria

Tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Badanie to jest szczególnie ważne przypadku chorych na jaskrę lub nadciśnienie oczne, podejrzanych o te schorzenia oraz jako rutynowe badanie kontrolne po zabiegach wykonanych na gałce ocznej.

Prawidłowo ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry – choroby prowadzącej do zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Dlatego po ukończeniu 40 lat każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna mieć wykonaną tonometrię.

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku to najpopularniejsze badanie okulistyczne, powinno być wykonane przy każdej wizycie u okulisty. Pozwala nie tylko ocenić jakość widzenia, ale wstępnie pozwala wykluczyć choroby, w których dochodzi do szybkiego uszkodzenia wzroku.

Do bardzo dokładnych pomiarów można zastosować komputerowe badanie wzroku. Jednak badanie ostrości wzroku z dużą dokładnością może być przeprowadzone niemal w każdych warunkach przy użyciu  tzw. tablic Snellena.  Prezentowane są na nich litery, cyfry bądź inne znaki graficzne (optotypy), przy czym ich wielkość maleje ku dołowi.