W Kielcach powstało centrum okulistyczno optyczne Klank Optyk Kids, z którego możliwości mogą korzystać tylko młodsi pacjenci. To właśnie tutaj badane i leczone są wcześniaki, maluchy oraz młodzież. – Często rodzice nie zdają sobie sprawy z problemów wzrokowych dzieci. Małe dziecko nie wie, co to znaczy widzieć dobrze i dlatego nie zgłasza problemów z widzeniem. Dlatego ważne są profilaktyczne badania – mówi lek. med. Magdalena Czerwińska.

Przypomnijmy, że to drugi taki salon optyczny w województwie świętokrzyskim, ponieważ pionierska placówka pod szyldem Klank Optyk Kids powstała kilka lat temu w miejscowości Busko-Zdrój, gdzie do dziś świadczy dzieciom usługi na najwyższym poziomie. Od teraz rodzice dbający o zdrowe oczy swoich maluchów będą mogli skorzystać z naszego wsparcia także w stolicy regionu.

Pod okiem jednego z najlepszych okulistów dziecięcych w regionie

Bo Klank Optyk Kids w Kielcach to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie regionu świętokrzyskiego, ale również unikatowy salon w skali ogólnopolskiej. Jako pierwszy salon w Kielcach dedykowany jest dla najmłodszych pacjentów. Szeroki wybór opraw okularowych, przyjazne badanie wzroku, kolorowe wnętrza z bajkowym wystrojem, profesjonalny personel, usposobiony do pracy z dziećmi oraz sala zabaw, w której najmłodsi bezstresowo spędzą czas w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty okulistyki dziecięcej.

– Centrum okulistyczno-optyczne Klank Optyk Kids to miejsce gdzie okulistyka dla dzieci nabiera innego znaczenia. Nasze wieloletnie doświadczenie uprawnia nas do stwierdzenia, że okulistyki i optyki dziecięcej nie da się porównać do okulistyki dla dorosłych. Wymaga innego myślenia, podejścia i wiedzy. Jednak najważniejsze, by całe zaplecze gabinetowe, asortymentowe jak i sam personel było dostosowane tylko i wyłącznie do potrzeb dzieci. Osobiście nie posiadam wiedzy, aby w naszym regionie była choćby jedna podobna placówka tak specjalistycznie przygotowana do niesienia pomocy z zakresu okulistyki i optyki dla dzieci – mówi Tomasz Klank, właściciel.

lek. med. Magdalena Czerwińska

W salonie Klank Optyk Kids w Kielcach (kompleks Plaza Park u zbiegu ulic Zagnańskiej oraz Jesionowej) za badania najmłodszych odpowiedzialna jest lek. med. Magdalena Czerwińska. – Okulistyka dziecięca wymaga wieloletniego doświadczenia oraz ogromnej wiedzy w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że w naszej placówce badamy i leczymy wcześniaki, małe dzieci oraz młodzież. Dr Magdaleny Czerwińskiej nie trzeba przedstawiać i rekomendować. Uważam, że należy do jednych z najlepszych okulistów dziecięcych w regionie. Dodatkowo, cechuje ją niespotykana umiejętność podejścia do dzieci, co umożliwia bezstresowe i szybkie przeprowadzenie badania – dodaje właściciel salonów optycznych Klank Optyk zlokalizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego.

Badania? Nawet w pierwszych dniach życia

– Wzrok jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Odgrywa zasadniczą rolę w poznawaniu świata przez dziecko – zaznacza dr Czerwińska. Jej zdaniem badania okulistyczne małych dzieci są ważne, ponieważ pozwalają na wczesne zdiagnozowanie patologii w obrębie narządu wzroku i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

– Ponadto, wykrycie wad refrakcji i zastosowanie odpowiedniej korekcji okularowej umożliwia prawidłowy rozwój widzenia w pierwszych latach życia. Niezdiagnozowane i nieskorygowane wady wzroku mogą być przyczyną niedowidzenia, zeza, nieprawidłowego rozwoju dziecka oraz problemów w nauce. Gdy rodzice zauważają niepokojące objawy, lub w rodzinie występują wrodzone schorzenia oczu, badanie okulistyczne można przeprowadzić nawet w pierwszych dniach życia. Jednak przeważnie pierwsze badanie można wykonać między szóstym, a dziewiątym miesiącem życia, następnie w trzecim i szóstym roku życia. Potem można powtarzać badanie co 2 lata – dodaje.

Najnowocześniejszy sprzęt do pełnej diagnostyki wzroku

Gabinet okulistyczny salonu optycznego Klank Optyk Kids to pełna diagnostyka okulistyczna w zakresie wykrywania wad refrakcji i ich wyrównania, leczenie zeza i niedowidzenia, leczenie stanów zapalnych oka, badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia w oku dziecka, leczenie alergii i stanów zapalnych oczu oraz diagnostykę drożności dróg łzowych.

To też badania przy użyciu autorefraktometru pediatrycznego firmy Plusoptix, który jest jedynym dostępnym na rynku urządzeniem przeznaczonym do walki z amblyopią. Jest on niezastąpionym narzędziem we wczesnej diagnostyce zaburzeń widzenia u dzieci. Pozwala na wykonanie pełnego badania wad wzroku oraz sprawdzenie, czy oko funkcjonuje prawidłowo.

Najmłodsi pacjenci mogą liczyć na badania na nowoczesnym sprzęcie

Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk. Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.

Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach.

– Zaplecze gabinetowe wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt do pełnej diagnostyki układu wzroku, ze szczególnym ukierunkowaniem na dostosowanie sprzętu do przeprowadzania badań u dzieci. Do takich urządzeń możemy zaliczyć autorefraktometr pediatryczny, przenośną lampę szczelinową, czy tonometr. Na miejscu można przeprowadzić wszystkie niezbędne badania okulistyczne u dzieci, a w przypadku konieczności wykonania okularów, czy zastosowania soczewek kontaktowych, oferujemy również takie usługi na miejscu – mówi Tomasz Klank. Dodajmy, że autorefraktometr jest przenośny, dlatego badanie można wykonać również poza gabinetem okulistycznym.

Smartfon, tablet i komputer niewskazane. Przynajmniej do trzeciego roku życia…

Należy w tym miejscu wspomnieć, że wykonywane badania są łatwe, szybkie i komfortowe dla każdego małego pacjenta. Nawet takiego, który na co dzień boi się wizyt u lekarza. – Istotne jest, aby samo badanie przebiegało w przyjaznych warunkach. Gdy dziecko jest spokojne, współpracuje, badanie przebiega sprawniej i krócej, a mały pacjent chętnie i bez obaw przychodzi na zalecane badania kontrolne. Dodatkowo, przed pierwszym badaniem warto porozmawiać z dzieckiem i przygotować je na nowe doświadczenie. To ułatwi późniejszą interakcję – wyjaśnia dr Magdalena Czerwińska.

Cykliczne badania wzroku dziecka wpisują się w szeroki zakres działań profilaktycznych. Bo profilaktyka pozwala zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia. Dr Czerwińska w rozmowie z naszą redakcją zwraca uwagę między innymi na urozmaiconą dietę. Aby zadbać o wzrok, dzieci (i nie tylko) powinny spożywać warzywa, owoce, a także produkty bogate w witaminy A, C, E oraz kwasy omega-3.

– Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłową higienę narządu wzroku. Istotne jest też odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, ustawienie biurka w stosunku do okna, preferowane jest naturalne światło. Weryfikujmy czas przebywania dziecka przed monitorem komputera, ekranem tabletu, czy  smartfona. Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny w ogóle spędzać czasu przed komputerem, lub telefonem! Z kolei między trzecim, a siódmym rokiem życia czas ten nie powinien przekraczać 30 minut. W późniejszych latach nasze pociechy nie powinny spędzać przed urządzeniami więcej jak 60 minut. Co więcej, wskazane są nawet dwie godziny aktywności fizycznej na świeżym  powietrzu – podkreśla dr Czerwińska.

W czasie badania maluchów rodzice mogą skorzystać z oferty proponowanej przez Varilux Center, które jest zaopatrzone w oprawki okularowe uznanych światowych marek, a także soczewki z najwyższej półki. Sięgną po nie również w salonach Klank Optyk Exclusive przy al. IX Wieków Kielc 4 (budynek AQUA) i al. ks. Jerzego Popiełuszki 56 (naprzeciwko Castoramy).

Przypominamy, że nowe salony można znaleźć w kompleksie handlowym Plaza Park mieszczącym się przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach.  

Rejestracja, tel. 530 805 238