Pomimo, że w naszej szerokości geograficznej powoli wchodzimy w okres zimowy, nie oznacza to wcale, że promieniowanie UV, które jest wszędzie wokół nas zmniejszyło intensywność swojego działania.

Promieniowanie UV jest nieodłącznym elementem naszego życia, które ma w dłuższej perspektywie negatywny wpływ na wzrok człowieka. Jak powszechnie wiadomo, powoduje ono szybsze pojawienie się oznak starzenia, ale nie tylko. Jak ten czynnik wpływa na ludzki wzrok? Czym skutkuje zbyt długie i częste wystawianie się na jego działanie? Skorzystaj z porad proponowanych przez nasz salony optyczny w Kielcach.

W jaki sposób ochronić oczy przed ekspozycją na te czynniki?

Na te pytania Postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Ponadto, jeśli potrzebujecie fachowego wsparcia, salon optyczny w Kielcach Klank Optyk z pewnością Wam pomoże.

Oczy mają zdolność pochłaniania promieniowania UV, którego nadmiar prowadzi do powstawania wielu problemów zdrowotnych. Podczas takiej ekspozycji mogą zostać zniszczone komórki zdolne do regeneracji, co skutkuje nieodwracalnym zmianom. Czasem są one delikatne i objawiają się tylko łzawieniem, zaczerwienieniem czy zapaleniem rogówki. Istnieją jednak znacznie poważniejsze problemy, których można się nabawić.

Najczęstsze choroby i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu wynikające ze zbyt częstego i długiego wystawiania oczu na promieniowanie UV to:

  • zaćma
  • zwyrodnienia plamki żółtej
  • zgrubienie spojówki gałkowej
  • ślepota śnieżna
  • tłuszczyk oka
  • utrata lub pogorszenie wzroku

Sytuacja dotyka tu zarówno dorosłych (szczególnie narażona jest tutaj grupa kierowców, którzy często patrzą prosto w słońce) jak i naszych najmłodszych pociech. Objawy związane z nadmierną ekspozycją na UV często przypominają efekt zmęczenia, ale nie wolno ich bagatelizować. Jeśli nie zareagujecie Państwo odpowiednio wcześnie problem prawdopodobnie będzie się pogłębiać.

Jak zapobiegać ekspozycji oczu na światło UV?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można chronić swoje oczy przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Są także metody pozwalające na zapobieganie rozwojowi już powstałych schorzeń.

Naturalną, a zarazem najpewniejszą rekomendacją, która rozwiązuje lub w znacznym stopniu ogranicza szkodliwy wpływ wyżej wymienionych czynników jest zakup okularów przeciwsłonecznych z certyfikowanymi filtrami UV, które znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Zapraszamy!