Strona główna » Baza Wiedzy
W ostatnich latach okulary (nie tylko słoneczne ale i korekcyjne) stały się jednym z najważniejszych elementów ubioru. Coraz częściej pojawia się opinia, że nie muszą być one wyłącznie praktyczne, ale również modne i odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. W tym artykule prezentujemy ogólne zasady doboru oprawek i soczewek, jak również bliżej przyglądamy się produktom dostępnym na rynku. Postaramy się pomóc Państwu dokonać odpowiedniego wyboru, biorąc pod uwagę kwestię finansów, komfortu użytkowania, jak również korekcji wady wzroku, będącej nadal główną funkcją tych akcesoriów.Aktualnie modne okulary korekcyjne są dodatkiem traktowanym na równo z butami, kapeluszami, a nawet biżuterią. Ze względu na to, że nosimy je bardzo często przez cały dzień, używamy ich w pracy, podczas spotkań biznesowych, jak również w trakcie imprez z przyjaciółmi, muszą one spełniać szereg wymogów, wyróżniać się uniwersalnością i estetyką. Oprawki znajdują się w centralnej części twarzy, dlatego też są w stanie całkowicie odmienić wizerunek użytkownika. Konieczny jest jednak dobór odpowiednich modeli, zarówno pod kątem kształtu, wielkości, jak i materiału czy kolorystyki. Zapamiętaj kilka prostych zasad, jednak miej świadomość, że to tylko uniwersalne podpowiedzi. Zawsze najlepszym
sposobem na wybór oprawek jest po prostu ich przymiarka.
Specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na zachowanie odpowiednich proporcji, w taki sposób, aby kompozycja twarzy była spójna. Okulary powinny być więc prawidłowo dopasowane do gabarytów i kształtu twarzy. Nie mogą być ani zbyt małe, aby zbyt duże. Ważne jest również to, aby nie dobierać niskich oprawek do szczupłej i wydłużonej twarzy i odwrotnie. W momencie gdy twarz jest zbyt „obszerna” nie powinno stawiać się na zbyt wąskie oprawki, ponieważ można uzyskać efekt jeszcze mocniejszego poszerzenia twarzy.
Złotą zasadą jest dobór kształtu i rozmiarów na zasadzie kontrastu, a więc kształt oprawek powinien być przeciwieństwem kształtu twarzy. Twarz okrągła najlepiej wygląda z oprawkami kwadratowymi lub trójkątnymi z wyraźnie zaznaczonymi kantami. Oprawki okrągłe o obłych kształtach najlepiej pasują do twarzy kwadratowych, prostokątnych i trójkątnych.
Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na położenie górnej krawędzi oprawki. Musi ona w całości lub chociaż częściowo pokrywać się z linią brwi. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie mało estetycznego efektu „podwójnych brwi”. Dodatkowym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest sposób osadzenia mostka. Jeśli mamy dłuższy nos, mostek powinien być umieszczony niżej na oprawce, jeżeli nos jest nieduży, bardziej korzystne okazuje się umiejscowienie mostka w górnej części oprawki. Poniżej prezentujemy ogólne zasady dobierania oprawek do charakterystyki naszej twarzy.
Z pewnością jest to kwestia indywidualnych upodobań, preferencji i gustu, dlatego też ogólne zasady funkcjonujące w świecie mody i stylu są jedynie podpowiedziami, a ostateczny wybór powinien odzwierciedlać nasze wnętrze. Warto jednak mieć świadomość obowiązującego kanonu. Kolor oprawek powinien być dopasowany do koloru włosów oraz zarostu na twarzy. Nie powinien stanowić wyraźnego kontrastu, a więc przy włosach blond dobrze sprawdzają się jasne oprawki, a u szatynów i brunetów lepsze okazują się oprawki ciemniejsze, szare lub srebrne. Warto również zwrócić uwagę na to, aby kolor oprawek korespondował z kolorem oczu, wówczas możemy osiągnąć zachwycające efekty. Należy jednak pamiętać o tym, że dobór modnych okularów korekcyjnych czy słonecznych powinien być poprzedzony przymiarkami i sprawdzeniem kilku, a nawet kilkunastu różnych kolorów.
Bardzo często klienci decydują się na wybór wielokolorowych oprawek szylkretowych lub stylizowanych na szylkret. Doskonale sprawdzają się one przy każdym typie urody, jednak należy pamiętać, że nie jest to klasyczne rozwiązanie, zwłaszcza w porównaniu z czarnymi czy brązowymi oprawkami.
Częstym błędem jest nieumiejętny dobór mocnych barw, które wyraźnie kontrastują z karnacją, kolorem włosów czy oczu. Można powiedzieć, że jest to wyższy stopień wtajemniczenia i takie kombinacje wymagają większej znajomości zasad doboru nie tylko okularów, ale również innych dodatków oraz skomponowanie ich z określonym strojem czy okazją. Jest to więc sposób często ekstrawagancki, który może z jednej strony przynieść oszałamiające efekty, ale równie dobrze całkowicie zrujnować nasz wizerunek. Warto więc takie eksperymenty uzgadniać z profesjonalistami.