fbpx

Baza wiedzy o okularach

MODNE OKULARY KOREKCYJNE

badanie wzroku

W ostatnich latach okulary (nie tylko słoneczne ale i korekcyjne) stały się jednym z najważniejszych elementów ubioru. Coraz częściej pojawia się opinia, że nie muszą być one wyłącznie praktyczne, ale również modne i odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. W tym artykule prezentujemy ogólne zasady doboru oprawek i soczewek, jak również bliżej przyglądamy się produktom dostępnym na rynku. Postaramy się pomóc Państwu dokonać odpowiedniego wyboru, biorąc pod uwagę kwestię finansów, komfortu użytkowania, jak również korekcji wady wzroku, będącej nadal główną funkcją tych akcesoriów.Aktualnie modne okulary korekcyjne są dodatkiem traktowanym na równo z butami, kapeluszami, a nawet biżuterią. Ze względu na to, że nosimy je bardzo często przez cały dzień, używamy ich w pracy, podczas spotkań biznesowych, jak również w trakcie imprez z przyjaciółmi, muszą one spełniać szereg wymogów, wyróżniać się uniwersalnością i estetyką. Oprawki znajdują się w centralnej części twarzy, dlatego też są w stanie całkowicie odmienić wizerunek użytkownika. Konieczny jest jednak dobór odpowiednich modeli, zarówno pod kątem kształtu, wielkości, jak i materiału czy kolorystyki. Zapamiętaj kilka prostych zasad, jednak miej świadomość, że to tylko uniwersalne podpowiedzi. Zawsze najlepszym
sposobem na wybór oprawek jest po prostu ich przymiarka.

Jak dobrać modne okulary korekcyjne?

  • Oprawki nie mogą wychodzić poza linię brwi, a ich dolna krawędź nie powinna stykać się z policzkami,
  • Oprawki muszą być proporcjonalnie dopasowane do wielkości twarzy, a więc przy małej twarzy niekorzystnie wyglądają większe modele, a przy większych nie sprawdzą się małe oprawki,
  • Bardzo skutecznym zabiegiem jest skontrastowanie kształtu oprawek z kształtem twarzy,
  • Do wąskiej twarzy warto dobrać oprawki z wystającymi zawiasami,
  • Pamiętaj o tym, że zbyt luźne okulary nie wyglądają korzystnie, powinno więc zadbać się o to, aby nie zsuwały się one podczas poruszania głową,
 • Jeśli oprawki przylegają zbyt mocno do twarzy również mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie, poza tym mogą powodować powstawanie mało estetycznych śladów na nosie, a w skrajnych sytuacjach nawet doprowadzić do pojawienia się bólów głowy
 • Komfort przede wszystkim!

Specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na zachowanie odpowiednich proporcji, w taki sposób, aby kompozycja twarzy była spójna. Okulary powinny być więc prawidłowo dopasowane do gabarytów i kształtu twarzy. Nie mogą być ani zbyt małe, aby zbyt duże. Ważne jest również to, aby nie dobierać niskich oprawek do szczupłej i wydłużonej twarzy i odwrotnie. W momencie gdy twarz jest zbyt „obszerna” nie powinno stawiać się na zbyt wąskie oprawki, ponieważ można uzyskać efekt jeszcze mocniejszego poszerzenia twarzy.

Złotą zasadą jest dobór kształtu i rozmiarów na zasadzie kontrastu, a więc kształt oprawek powinien być przeciwieństwem kształtu twarzy. Twarz okrągła najlepiej wygląda z oprawkami kwadratowymi lub trójkątnymi z wyraźnie zaznaczonymi kantami. Oprawki okrągłe o obłych kształtach najlepiej pasują do twarzy kwadratowych, prostokątnych i trójkątnych.

Aby dokonać właściwego wyboru konieczna jest świadomość obowiązującego podziału kształtów twarzy.

  • Okrągła – szerokość i wysokość twarzy maja bardzo podobne parametry. Warto w takim przypadku dobrać oprawki, które skutecznie zmienią proporcje twarzy. Najlepiej sprawdzą się modele nieco szersze od twarzy, które będą lekko wystawać poza jej zarys. Wskazane jest również stosowanie delikatnych materiałów oraz wybieranie ciemniejszych kolorów, najlepiej czerni. Pozwoli to wyraźnie wysmuklić twarz.
  • Owalna – bardzo uniwersalny kształt, do którego można dopasować wiele modeli okularów korekcyjnych i słonecznych. Najważniejszą zasadą w takim przypadku jest jednak zadbanie o to, aby oprawki nie były szersze od twarzy na linii oczu.
  • Kwadratowa – szerokie czoło, ostre krawędzie szczęki, wyraźnie zarysowane policzki. Przy tego typu kształtach najlepiej sprawdzą się łagodnie zaokrąglone oprawki. Należy zwrócić uwagę na to, aby ich górna część sięgała do brwi, co pozwoli optycznie wydłużyć linię szczęki. Styliści zalecają w tym przypadku tzw. kocie okulary, z ostro zakończonymi górnymi krawędziami. Z jednej strony przyciągają one uwagę i wnoszą duże ożywienie do naszego wizerunku, a z drugiej pozwalają zadbać o prawidłowe proporcje.
  • Prostokątna – wyraźnie zaznaczone kanty szczęki i czoła, mocne i wyraziste rysy twarzy. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się wąskie oprawki o kształcie owalnym lub prostokątnym. Dobrze sprawdzają się również modele o krótkiej linii poziomej i szerszej linii pionowej. Bardzo często stosuje się także szerokie zauszniki, najlepiej z ciekawymi zdobieniami, które z jednej strony poszerzą twarz, a z drugiej dodadzą jej nieco energii i stylu.
  • Trójkątna – szeroka u góry, węższa na dole przy szczęce. W tym przypadku najważniejszą zasadą jest zmiękczenie rysów twarzy. Bardzo istotne jest również to, aby podkreślić obszar oczu. Dlatego też perfekcyjnie sprawdzą się oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią. Odpowiednie mogą okazać się także modele okrągłe i te pozbawione dolnej krawędzi. Niekorzystnie będą wyglądać okulary prostokątne i kwadratowe.
 • Kształt rombu – twarz z wąskim czołem i szczęką, wyraźnie zarysowane, szerokie policzki. Dobrze sprawdzą się owalne okulary korekcyjne, dzięki którym uzyskamy łagodniejsze rysy. Warto również postawić na kanciaste bądź przekrzywione okulary, jednak ważne jest to, aby nie były one szersze niż zarys twarzy. Bardzo często poleca się również modele bezoprawkowe.

Dopasowanie modnych okularów korekcyjnych i słonecznych do czoła i nosa

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na położenie górnej krawędzi oprawki. Musi ona w całości lub chociaż częściowo pokrywać się z linią brwi. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie mało estetycznego efektu „podwójnych brwi”. Dodatkowym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest sposób osadzenia mostka. Jeśli mamy dłuższy nos, mostek powinien być umieszczony niżej na oprawce, jeżeli nos jest nieduży, bardziej korzystne okazuje się umiejscowienie mostka w górnej części oprawki. Poniżej prezentujemy ogólne zasady dobierania oprawek do charakterystyki naszej twarzy.

  • Wysokie czoło sprawia, że najlepiej wyglądają okulary osadzone mocno na linii brwi, dzięki czemu czoło zostanie optycznie obniżone,
  • Długi nos najlepiej komponuje się z oprawkami o ciemnych i nisko osadzonych noskach,
  • Krótki nos doskonale sprawdza się z jasnymi noskami i wyżej umiejscowionym mostkiem,
 • Szeroki nos najlepiej wygląda z szerokim mostkiem, który umiejscowiony jest na samym środku oprawki.

Z pewnością jest to kwestia indywidualnych upodobań, preferencji i gustu, dlatego też ogólne zasady funkcjonujące w świecie mody i stylu są jedynie podpowiedziami, a ostateczny wybór powinien odzwierciedlać nasze wnętrze. Warto jednak mieć świadomość obowiązującego kanonu. Kolor oprawek powinien być dopasowany do koloru włosów oraz zarostu na twarzy. Nie powinien stanowić wyraźnego kontrastu, a więc przy włosach blond dobrze sprawdzają się jasne oprawki, a u szatynów i brunetów lepsze okazują się oprawki ciemniejsze, szare lub srebrne. Warto również zwrócić uwagę na to, aby kolor oprawek korespondował z kolorem oczu, wówczas możemy osiągnąć zachwycające efekty. Należy jednak pamiętać o tym, że dobór modnych okularów korekcyjnych czy słonecznych powinien być poprzedzony przymiarkami i sprawdzeniem kilku, a nawet kilkunastu różnych kolorów.

Bardzo często klienci decydują się na wybór wielokolorowych oprawek szylkretowych lub stylizowanych na szylkret. Doskonale sprawdzają się one przy każdym typie urody, jednak należy pamiętać, że nie jest to klasyczne rozwiązanie, zwłaszcza w porównaniu z czarnymi czy brązowymi oprawkami.

Częstym błędem jest nieumiejętny dobór mocnych barw, które wyraźnie kontrastują z karnacją, kolorem włosów czy oczu. Można powiedzieć, że jest to wyższy stopień wtajemniczenia i takie kombinacje wymagają większej znajomości zasad doboru nie tylko okularów, ale również innych dodatków oraz skomponowanie ich z określonym strojem czy okazją. Jest to więc sposób często ekstrawagancki, który może z jednej strony przynieść oszałamiające efekty, ale równie dobrze całkowicie zrujnować nasz wizerunek. Warto więc takie eksperymenty uzgadniać z profesjonalistami.