fbpx

Okulary do komputera


blog-thumb-2

W dzisiejszych czasach korzystanie z urządzeń cyfrowych stało się koniecznością. Niektóre zawody wprost wymagają wielogodzinnego patrzenia w ekran. Nie zawsze wiemy jednak, że monitory emitują groźne dla oczu niebieskie światło. Im więcej takiego światła, tym bardziej grozi nam Syndrom Blue Light.

Na czym on polega? Każde zdrowe oko ma mechanizmy ochronne i dzięki nim radzi sobie z redukowaniem negatywnego wpływu promieni świetlnych. Gdy jednak dochodzi do większego dopływu światła niebieskiego – mechanizmy te nie są już wystarczającą ochroną. To może przyczyniać się do powstawania zmian zwyrodnieniowych siatkówki oraz plamki żółtej, a pierwszym objawem, jaki można zauważyć w pracy, jest zmęczenie oczu.

Często, przez mniejszą częstotliwość mrugania, a więc mniejsze nawilżanie, są one suche i podrażnione. Większe napięcie mięśni oczu powoduje z kolei, że widzimy na ekranie więcej odblasków. Zmęczenie oczu wpływa także na utratę koncentracji, a tym samym spada wydajność naszej pracy.

Co więcej, nadmiar niebieskiego światła negatywnie wpływa także na jakość wypoczynku. Zbyt duża jego ilość ogranicza produkcję melatoniny – hormonu, dzięki któremu możemy zapaść w sen i odpowiednio się w jego trakcie zregenerować. Niby kładziemy się spać, ale jeszcze przez godzinę sprawdzamy, co słychać na Facebooku, oglądamy zdjęcia na Instagramie albo po prostu czytamy newsy – wszystko na ekranie smartfona. Światło wysyła naszemu organizmowi taki sygnał, jakby wciąż był dzień i dlatego uważa on, że powinien pozostać w czujności.

Oczy można chronić stosując odpowiednie powłoki na szkłach okularów – zarówno korekcyjnych, jak i o mocy zerowej. Specjalne powłoki na soczewkach okularowych (u większości producentów szkieł okularowych nazywanych BLUE), blokują nadmiar niebezpiecznego dla wzroku światła niebieskiego, ale także promieniowania ultrafioletowego.

To optymalne rozwiązanie dla szerokiej grupy osób korzystających z urządzeń elektronicznych w ciągu dnia: studentów, entuzjastów gier komputerowych, pracowników biurowych i dzieci. Poza ochroną przed negatywnym wpływem niebieskiego światła, powłoka oferuje także większy kontrast widzenia i zmniejsza wysiłek dla oczu.

Przyjdź do naszych salonów i zapoznaj się z bogatą ofertą okularów korekcyjnych, przeciwsłonecznych czy soczewek kontaktowych!