W pierwszych latach życia wzrok dziecka intensywnie się rozwija. W tym okresie często trudno jest dostrzec niepokojące sygnały, świadczące o tym, że dziecko ma problemy z widzeniem. Pierwsze badanie wzroku warto wykonać już w szóstym miesiącu życia. Szybkie wykrycie wady jest niezbędne, aby zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo i wesprzeć jego prawidłowy rozwój. Badania przesiewowe wzroku przeprowadza się zwykle w szkole Twojego dziecka. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich obszarach. Jeśli wzrok Twojego dziecka nie jest sprawdzany w szkole, zabierz je do dobrego optyka na badanie wzroku.

Jednak sama diagnoza to nie wszystko. Równie ważny jest zakup odpowiednich okularów. Czym kierować się przy wyborze?

Kiedy dziecko potrzebuje okularów?

Obecnie wady wzroku u dzieci są wykrywane coraz wcześniej. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej aparaturze, która pozwala na przeprowadzenie badania wzorku w Kielcach już u bardzo małych dzieci. Problemy ze wzrokiem mogą być spowodowane wadami genetycznymi, wrodzonymi lub nabytymi. Wśród czynników środowiskowych najczęściej wymienia się zbyt dużą ilość czasu spędzonego przed ekranem telewizora, smartfona lub tabletu.

Małe dzieci nie są świadome tego, że źle widzą. Kluczowa w tym wypadku będzie wnikliwa obserwacja zachowań dziecka przez rodziców. Po czym poznać, że pociecha może mieć problemy ze wzrokiem? Objawy, które powinny wzbudzić Twój niepokój to:

 • częste pocieranie oczu,
 • nadwrażliwość na światło i częste łzawienie,
 • częste mrużenie i mruganie oczu,
 • nienaturalne przechylanie głowy lub obracanie twarzy,
 • podchodzenie blisko do telewizora,
 • częste potykanie się i upadki podczas spacerów,
 • pochylanie się nisko nad kartką lub książką.

U najmłodszych mogą rozwinąć się bardzo różne wady wzroku. Dobry okulista w Kielcach szybko postawi trafną diagnozę, a optometrysta dobierze odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Wczesne wykrycie wady i zastosowanie szkieł korekcyjnych może zapobiec dalszym problemom ze wzrokiem. Natomiast brak leczenia spowoduje, że wada się pogłębi i będzie trudniejsza do skorygowania w przyszłości. Dlatego z wizytą u dobrego optyka w Kielcach nie warto zwlekać. 

Czym kierować się wybierając oprawki?

Okulary dla dziecka muszą być przede wszystkim bezpieczne. W naszym salonie optycznym w Kielcach posiadamy szeroki wybór wytrzymałych i odpornych na zarysowania oprawek dla najmłodszych. Małe dzieci są bardzo aktywne i wszędzie ich pełno. Dlatego okulary korekcyjne powinny idealnie przylegać do twarzy oraz ważne jest to, aby się z niej nie zsuwały. W tym celu stosuje się gumkę, doczepianą do zauszników. Dzięki niej okulary nie będą spadać nawet podczas bardzo intensywnych i emocjonujących zabaw.

Idealna oprawka dla dziecka to taka, która:

 • ma odpowiedni rozmiar,
 • jest dopasowana do kształtu twarzy,
 • nie uwiera i nie zsuwa się z nosa,
 • oko dziecka znajduje się pośrodku szkła, dzięki czemu ramki nie ograniczają pola widzenia,
 • jest zrobiona z miłych w dotyku i elastycznych materiałów,
 • jest pozbawiona metalowych elementów,
 • ma atrakcyjny kolor lub wzór, który podoba się dziecku.

Jeśli chcesz dobrać dla dziecka idealne okulary w Kielcach, sprawdź naszą ofertę i zapisz się na pierwsze badanie wzroku. Starszym dzieciom polecamy wygodne soczewki kontaktowe, możesz je także zamówić w naszym salonie optycznym w Kielcach.

Soczewki okularowe dla dzieci – rodzaje

Dobry optyk w Kielcach wykona dla Twojego dziecka okulary na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Zanim to jednak nastąpi, okulista dla dzieci Kielce musi dobrać odpowiednie soczewki okularowe, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojej pociechy. 

Małe dzieci są bardzo ruchliwe, przez co łatwo mogą uszkodzić soczewkę. Dlatego optymalnym wyborem dla najmłodszych będą soczewki organiczne, które są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Soczewki dla dzieci powinny posiadać także:

 • powłokę utwardzającą,
 • powłokę antyrefleksyjną,
 • dodatkową powłokę z filtrem UV,
 • powłokę polaryzacyjną.

Dla dziecka, które korzysta już komputera lub tabletu, warto wybrać soczewki z powłoką, która dodatkowo chroni wzrok przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany.

Konsultacja ze specjalistą – gdzie szukać pomocy?

Dzieci są wymagającymi pacjentami. Dlatego to ważne, aby okulista Kielce miał odpowiednie podejście do najmłodszych i wiedział, jak rozmawiać z ich rodzicami. W takim wypadku warto korzystać z usług wyspecjalizowanych placówek, które są przystosowane do przyjmowania małych pacjentów.

Modne oprawki do okularów, okulary zwykłe lub okulary progresywne możesz zamówić w naszym salonie optycznym Klank Optyk w Kielcach. Jest to miejsce przystosowane do przyjmowania małych pacjentów i przeprowadzania badań w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

W naszym salonie uzyskasz kompleksową pomoc i wsparcie dla swojego dziecka. Przeprowadzimy profesjonalne badanie wzroku, zaproponujemy konsultację z optometrystą, a doświadczony optyk przygotuje dla Twojej pociechy wygodne i funkcjonalne okulary. Nasi specjaliści wiedzą, jak nakłonić dziecko do współpracy i chętnie doradzają rodzicom najlepsze rozwiązania. W efekcie szybko i sprawnie dobierzemy dla dziecka odpowiednie oprawki i soczewki, a Twoja pociecha wyjdzie z naszego salonu zadowolona i uśmiechnięta. Zapraszamy!

Sprawdź naszą ofertę okularów dla dzieci: