Akomodacja oka to ważna zdolność naszego narządu wzroku, która silnie wpływa na to, w jaki sposób widzimy. Umożliwia ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Jak działa akomodacja oka? Co może wpływać na jej zaburzenia i jak możemy wspierać naturalne funkcje oczu na różnych etapach naszego życia?

Czym jest akomodacja oka i jak działa?

Akomodacja oka to proces, w którym soczewka znajdująca się wewnątrz gałki ocznej zmienia swój kształt, umożliwiając skupienie światła na siatkówce. Dzieje się to dzięki mięśniowi rzęskowemu, który napina lub rozluźnia włókna więzadłowe soczewki, dostosowując ją do oglądania obiektów bliskich lub dalekich. Mechanizm ten można porównać do działania zoomu w obiektywie aparatu fotograficznego.

Proces ten przebiega następująco. Gdy patrzymy na przedmiot znajdujący się w dali, np. znak drogowy, horyzont, oddalony budynek — mięsień rzęskowy się rozluźnia. W wyniku tego soczewka spłaszcza się, co umożliwia ostre widzenie przedmiotów w oddali.

Z kolei jeśli patrzymy na coś z bliska, np. kartkę, po której piszemy, smartfon czy książkę, mięsień rzęskowy kurczy się, a soczewka staje się bardziej wypukła. W ten sposób widzimy wyraźnie obiekty znajdujące się nieopodal oczu.

Chcesz poddać się profesjonalnemu badaniu wzroku? W Kielcach możesz odwiedzić Klank Optyk.

Najczęstsze problemy z akomodacją

Akomodacja jest niezbędna do utrzymania ostrego widzenia na różnych odległościach. Gdy występują zaburzenia akomodacji, nie widzimy wyraźnie, dodatkowo mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak ból głowy, szybkie zmęczenie oczu, problemy z koncentracją.

W gabinetach okulistycznych coraz częściej diagnozuje się problemy akomodacyjne, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Niestety, wpływa to na zdolności szkolne i zawodowe, a także jakość życia. Do najpowszechniejszych problemów należy presbiopia, która jest utratą elastyczności soczewki. To naturalny efekt starzenia się narządu wzroku, pojawia się zazwyczaj u osób po 40. roku życia. Aby zniwelować objawy choroby, zaleca się stosowanie okularów progresywnych.

Z kolei zaburzenia akomodacji u dzieci są zwykle następstwem przeciążenia wzroku w wyniku długotrwałego korzystania z ekranów komputerów i telefonów oraz rzadkiego przebywania na zewnątrz.

Twoje dziecko zgłasza problemy ze wzrokiem? Zapraszamy na badanie wzroku dzieci w Kielcach.

Objawy zaburzeń akomodacji

Zaburzenia akomodacji mogą powodować wiele objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych zalicza się:

  • Niewyraźne widzenie na bliskie lub dalekie odległości
  • Zmęczenie oczu po czytaniu lub pracy przy komputerze
  • Bóle głowy i oczu
  • Problemy z koncentracją
  • Częste mruganie lub pocieranie oczu u dzieci

Zgłoś się do okulisty w Kielcach w Klank Optyk, jeśli podejrzewasz, że Twój wzrok się pogorszył w ostatnim czasie. Na miejscu zbadamy Twoje oczy, dodatkowo optometrysta dobierze odpowiednią moc soczewek i modne oprawki do okularów. Wolisz soczewki kontaktowe? W naszych salonach również możemy je dla Ciebie dobrać.

Jak dbać o akomodację oka?

Wspieranie zdrowia oczu wymaga regularnych badań i codziennej profilaktyki. Z pewnością warto wpisać w swój zdrowotny harmonogram regularne wizyty u dobrego okulisty. Dzięki nim możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych problemów we wczesnym stadium. W przypadku dzieci szczególnie ważne są konsultacje u okulisty dla dzieci. W tym przypadku warto poinformować dziecko na temat konieczności zakropienia oczu przed badaniem. Dzieci mają bardzo silną akomodację oka, napięte mięśnie gałki ocznej uniemożliwiają badanie i dobór odpowiednich soczewek.

Należy też zapamiętać, że długotrwałe patrzenie na ekran telefonu czy komputera nadwyręża mięśnie rzęskowe. Warto stosować zasadę 20-20-20: co 20 minut robić 20-sekundową przerwę i patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów). Siedząc przy ekranie powinno się zachować co najmniej 50 cm odstępu i zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Jeśli nie mamy wady wzroku, warto rozważyć zakup tzw. zerówek z powłoką blokującą niebieskie światło.

Polecamy też wykonywanie prostych ćwiczeń wzroku, które skutecznie wspierają akomodację. Jednym z nich jest patrzenie na obiekt znajdujący się blisko i obiekt znajdujący się daleko, w krótkim czasie, naprzemiennie. Można także krążyć oczami, aby „rozruszać” mięśnie, tak jak robimy to np. z mięśniami rąk czy nóg po długotrwałym siedzeniu.

Szukasz dobrego optyka? W Kielcach koniecznie odwiedź nasz salon Klank Optyk! Podsumowując, mechanizm akomodacji oka jest niezwykle istotny dla ostrego widzenia i komfortu życia. Zaburzenia akomodacji mogą dotknąć osoby w każdym wieku, jednak dzięki regularnym badaniom u okulisty oraz odpowiedniej profilaktyce można skutecznie chronić wzrok. Skonsultuj się ze specjalistami w Klank Optyk Kielce i zadbaj o swoje oczy.

Chciałbyś umówić się do okulisty?