Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Są wygodne, nie rzucają się w oczy, a do tego poprawiają komfort życia codziennego. W przeciwieństwie do okularów nie parują np. zimą po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Jak odpowiednio dobrać soczewki, dbać o nie i jakie atuty z korzystania z soczewek są najbardziej cenione?

Soczewki kontaktowe – rodzaje i ich zastosowanie

Soczewki kontaktowe Kielce to bardzo szeroki asortyment produktów, przygotowanych z myślą o poprawie komfortu życia osób zmagających się z wadami wzroku. W zależności od indywidualnych potrzeb są one dopasowywane dla konkretnych osób. Inne rozwiązania stosowane są np. u osób wymagających korekty krótko lub dalekowzroczności, inne natomiast w przypadku astygmatyzmu.

Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane wyróżnia się cztery podstawowe warianty soczewek. Najczęściej mówi się o soczewkach twardych i miękkich, chociaż w sprzedaży dostępne są także rozwiązania hydrożelowe oraz hydrożelowo-silikonowe. Każdy z wariantów posiada swoje specyficzne właściwości, które przekładają się na komfort użytkowania.

Soczewki miękkie charakteryzują się doskonałym dopasowaniem do gałki ocznej. Efekt ten można było osiągnąć dzięki wykorzystaniu wyjątkowo elastycznego hydrożelu. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z soczewek sporadycznie, np. wtedy, gdy aktywny tryb życia wyklucza lub istotnie utrudnia korzystanie z okularów.

Alternatywą są soczewki twarde, w tym wariancie jednym z najważniejszych atutów jest doskonała optyka. Są wygodne w użytkowaniu, jednak sztywny materiał, z którego zostały wykonane, wymaga przyzwyczajenia się do nich. Soczewki twarde wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To idealne rozwiązanie dla osób, u których zdiagnozowane zostały trwałe wady wzroku.

Cechą soczewek hydrożelowych jest to, że są wariantem najbardziej uwodnionym, a przy tym wyjątkowo delikatnym. Wśród zalet wymienić należy wysoki stopień przepuszczalności tlenu oraz niesamowitą wygodę. Ostatnie rozwiązanie to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się wysoką przepuszczalnością tlenu, są jednak nieco bardziej sztywne niż soczewki hydrożelowe, dzięki czemu są nieco łatwiejsze w stosowaniu.

Najczęściej mówiąc o rodzaju soczewek kontaktowych wskazuje się rodzaje z uwzględnieniem czasu korzystania. W ofercie dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. To duże ułatwienie dla osób korzystających z soczewek na co dzień. Wybór rozwiązań o dłuższym okresie stosowania najczęściej wiąże się ze sporymi oszczędnościami (w porównaniu do modeli jednodniowych). Decydując się na określony wariant soczewek należy pamiętać, żeby korzystać z nich zgodnie z zaleceniami producenta. Oznacza to, że jeśli wybrane zostały soczewki jednodniowe, to nie można ich ponownie wykorzystywać w kolejnych dniach. Podobnie wygląda kwestia spania w soczewkach – jest to możliwe, ale tylko w modelach, w których producent wyraźnie zaznaczył, że nie muszą one być ściągane do snu.

Dodatkowo wyróżnić można szereg soczewek specjalistycznych, w tym m.in. modele multifokalne, toryczne oraz sferyczne. Każdy z nich dedykowany jest do korekty określonych wad wzroku.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek – krok po kroku

Początkujący użytkownicy soczewek kontaktowych obawiają się zakładania i zdejmowania soczewek. Prawda jest jednak taka, że niepotrzebnie. Zadanie nie należy do trudnych, wymaga jednak podstawowej wiedzy oraz zachowania środków ostrożności, w tym właściwej higieny.

Bez względu na wybrany wariant soczewek, ich zakładanie lub ściąganie należy rozpocząć od dokładnego umycia rąk. W tym celu zaleca się stosowanie mydła bezzapachowego, antybakteryjnego. Po umyciu dłonie należy dokładnie opłukać i osuszyć, używając niestrzępiącego ręcznika. Jest to wyjątkowo ważny etap, którego nie można pomijać. Zaniedbania mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci przedostania się do oka drobnoustrojów, takich jak wirusy czy bakterie i rozwoju zakażenia. Dodatkowo znajdujące się na dłoniach nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, które wraz z soczewką dostaną się do oka mogą powodować podrażnienie oraz dyskomfort.

Przed nałożeniem soczewek należy dokładnie sprawdzić ułożenie soczewki, układając ją na czubku palca i sprawdzając ustawienie krawędzi. Jeżeli się rozchylają, to znaczy, że soczewka ułożona jest odwrotnie. Prawidłowo ustawiona przypominała będzie kształtem filiżankę z idealnie gładkimi krawędziami. Podczas zakładania soczewek ważne jest, aby nie mrugnąć. Z tego względu producenci zalecają, aby przytrzymać górną i dolną powiekę. Soczewka umieszczona zostaje na palcu, a następnie nakładana jest na gałkę oczną, w tym czasie wzrok powinien zostać zwrócony ku górze. Gdy soczewka zostanie założona należy zamknąć oko, aby mogła się ona dopasować do powierzchni oka. Dzięki temu jej noszenie będzie wygodne i komfortowe.

Również podczas zdejmowania szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową higienę. Podczas ściągania należy patrzeć ku górze (bez podnoszenia głowy), a soczewkę (po odciągnięciu dolnej powieki ku dołowi) środkowym palcem przesunąć w dolne partie oka. Następnie kciukiem i palcem wskazującym należy soczewkę delikatnie ścisnąć i wyciągnąć.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych – jak dbać o swoje soczewki?

Osoby korzystające z soczewek powinny pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie maksymalnej higieny. Soczewki jednodniowe, po ściągnięciu, należy wyrzucić. Nie mogą one być stosowane dłużej niż okres przewidziany przez producenta. W przypadku soczewek wielorazowego użytku (np. modele dwutygodniowe, miesięczne) trzeba pamiętać, aby po ściągnięciu przechowywać soczewki w odpowiednich, dedykowanych do tego celu pojemnikach.

Ważną kwestią jest też odpowiednie czyszczenie soczewek przy pomocy specjalnych, dedykowanych płynów. Dokładne mycie pozwala usunąć z powierzchni soczewki śluz, pozostałości białkowe, które produkowane są przez gałkę oczną, a także inne zanieczyszczenia, które mogą znajdować się na powierzchni. Początkowo soczewkę należy oczyścić mechanicznie (soczewka umieszczona na dłoni zostaje zalana odpowiednim płynem, a następnie jest pocierana przez kilkanaście sekund, w celu usunięcia zabrudzeń), a następnie spłukać. Oczyszczoną soczewkę trzeba umieścić w specjalnym pudełeczku, a następnie zalać czystym płynem. Ważne jest, aby przykrywał on całą soczewkę.

Korzyści i potencjalne ryzyko noszenia soczewek kontaktowych

Użytkownicy soczewek mogą wskazać wiele zalet korzystania z tego rozwiązania, a najczęstszym będzie oczywiście wygoda. Soczewki idealnie dopasowują się do gałki ocznej, a w kontekście korekcji wzroku sprawdzają się doskonale. Specyficzne właściwości i sposób użytkowania sprawiają, że pole widzenia jest szersze niż w przypadku korzystania z okularów.

Wśród argumentów przemawiających za korzystaniem z soczewek wymienić można także estetykę. Jest to prosty sposób, aby uniknąć problemu z doborem oprawek, chociaż trzeba wiedzieć, że mimo codziennego korzystania z soczewek nie można całkowicie zrezygnować z posiadania okularów. Pomimo wielu korzyści zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest czasowa rezygnacja z soczewek (np. gdy dojdzie do podrażnienia oka). Ponadto z soczewek należy zrezygnować również przed planowaną wizytą kontrolną u okulisty. Badanie wzroku Kielce może być wykonane tylko po odpowiednim przygotowaniu, dlatego dzień przed planowanym terminem konsultacji trzeba sięgnąć po okulary.

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Optometrysta pomoże dopasować odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych, uwzględniając indywidualne potrzeby i charakter wady. Duże znaczenie mają tu także czynniki dodatkowe, w tym styl życia, uprawiane sporty itp. Optyk Kielce pomoże dopasować modne oprawki do okularów, aby w sytuacji, gdy konieczna jest zamiana soczewek na okulary nie trzeba było rezygnować z komfortu i doskonałego wyglądu. Rodzaj soczewek dobierany jest po przeprowadzonym przez okulistę lub optometrystę badaniu. Jeśli zachodzi taka konieczność można zdecydować się na okulary progresywne Kielce, pozwalające na jednoczesną poprawę widzenia bliży i dali. Jest to praktyczne połączenie, przygotowane w odpowiedzi na poprawę widzenia w każdej sytuacji.

Chcesz dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?