Wady wzroku to problem, który dotyczy coraz większej ilości osób. Jednym z częstych problemów, które pojawiają się i nasilają wraz z wiekiem są trudności z czytaniem, co z kolei wymaga dobrania odpowiedniej korekcji. Jak dopasować odpowiednie szkła oraz jaki ich wariant najlepiej sprawdzi się do czytania?

Jak określić swoje potrzeby optyczne?

Gdy osoby zaczynają dostrzegać, że podczas czytania druk staje się mniej wyraźny, że muszą odsuwać książkę od oczu, aby widzieć wyraźniej, to pierwszy znak, że konieczna jest wizyta u specjalisty. Samodzielnie nie ma możliwości, aby ustalić, jak głęboka jest wada oraz jakiej wymaga korekty. Konieczna jest pomoc specjalisty oraz wykonanie badania.

Osoby, które zauważyły u siebie problem mogą zgłosić się do okulisty lub optometrysty. Warto pamiętać, że zakres kwalifikacji obu specjalistów różni się. Okulista Kielce jest lekarzem, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację w zakresie okulistyki. Dzięki temu może diagnozować i leczyć choroby oczu. Optometrysta nie jest lekarzem, posiada jednak odpowiednią wiedzę i uprawnienia, aby właściwie zdiagnozować wadę wzroku, która wymaga indywidualnie dobranej korekcji. Warto mieć świadomość, że jest to coś więcej niż tylko odpowiedni dobór mocy soczewek, bo optometrysta zwraca uwagę również na dopasowanie uszlachetnień czy filtrów barwnych, które istotnie poprawiają jakość widzenia. Ponadto optometrysta może prowadzić rehabilitację, związaną z korektą wzroku.

Różne rodzaje szkieł do czytania

Najczęściej mówi się o okularach do czytania, ale tak naprawdę są one stworzone do wszelkich czynności, w których konieczne jest dobre widzenie z bliska. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, soczewki dostępne są w różnych wariantach. Najbardziej popularne są klasyczne rozwiązania jednoogniskowe. Znajdują zastosowanie w korekcji prezbiopii, czyli problemów wynikających ze starzenia się organizmu, w daleko i krótkowzroczności.

Alternatywą dla szkieł jednoogniskowych są rozwiązania dwuogniskowe. To swego rodzaju modele 2w1, dzięki którym można łatwo przy pomocy jednej pary okularów zadbać o wzrok w każdej sytuacji. To model dla osób, które potrzebują okularów do czytania i do codziennego użytku.

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem są szkła progresywne, czyli z tzw. płynną ogniskową. To specjalne połączenie – z jednej strony posiadają one funkcje, takie jak szkła dwuogniskowe, dużą zaletą jest jednak to, że przejście pomiędzy strefami widzenia jest płynna. W szkłach progresywnych wyróżnia się aż trzy sfery widzenia, idealne do dali, bliży oraz pośrednie. Wśród najważniejszych atutów wymienia się najczęściej dużą uniwersalność i komfort użytkowania.

Wybór odpowiednich oprawek

Wybierając idealne okulary do czytania koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na oprawki. Mimo że wiele osób najwięcej uwagi przywiązuje do estetyki, stara się dopasować oprawki w taki sposób, aby idealnie pasowały do kształtu twarzy, karnacji itp., to równie ważna jest wygoda. Dlatego najlepiej jest przymierzyć oprawki, aby subiektywnie ocenić czy dobrze trzymają się, nie uciskają i są po prostu wygodne.

Po przeprowadzonym przez okulistę lub optometrystę badaniu i określeniu wariantu soczewek, ich mocy, rozstawu źrenic itp., można dobrać oprawki. Wystarczy udać się do salonu optyk Kielce, aby znaleźć modne oprawki do okularów.

Pomoc w doborze oprawek to jedno z zadań profesjonalnego optyka, który dodatkowo pomoże, gdy posiadane okulary uległy uszkodzeniu. Należy podkreślić, że specjalista wykonuje okulary wyłącznie na podstawie recepty, która wystawić może okulista lub optometrysta. Zadaniem optyka jest zatem pomoc w dopasowaniu oprawek oraz wykonanie okularów, w oparciu o wykonane przez okulistę lub optometrystę badanie.

Dobierając oprawki szczególną uwagę zwrócić należy na kształt twarzy. Do twarzy okrągłej, której charakterystyczną cechą jest to, że długość i szerokość twarzy są zbliżone, czoło znajduje się dość nisko, policzki sprawiają wrażenie pełnych, podbródek wyraźnie zaokrąglony najlepiej pasują kwadratowe lub prostokątne modele. Najlepiej o klasycznym kształcie, ponieważ pomogą one wizualnie wyszczuplić wygląd.

Dla trójkątnego typu twarzy, który charakteryzuje się wysokim, szerokim czołem oraz mocno zaznaczonym podbródkiem najlepiej pasują oprawki okrągłe lub w kształcie motyla. Dobrym rozwiązaniem są też oprawki na żyłkę. Z całą pewnością osoby powinny zrezygnować z wariantów masywnych i prostych, które mocno zaznaczają i uwydatniają linię brwi.

Kolejnym typem budowy jest twarz owalna. Cechuje się tym, że czoło osadzone jest dość nisko, a najszersza część twarzy znajduje się na wysokości kości policzkowych. Osoby z taką urodą mają pozornie najprostsze zadanie, gdyż do owalnej twarzy bez trudu dopasować można w zasadzie każdy wariant oprawek.

Twarz kwadratowa to typ urody, w którym szerokość i długość twarzy pozostają zbliżone. Cechą charakterystyczną jest to, że zarówno podbródek, jak i czoło są dość szerokie. U takich osób najlepszym wyborem będą okrągłe bądź owalne oprawki. Dobrze prezentowały się będą również pilotki lub modele o tzw. kocim kształcie. Z całą pewnością lepiej będzie zrezygnować z kwadratowych lub prostokątnych rozwiązań.

Charakterystyczną cechą twarzy podłużnej jest to, że czoło jest dość wysokie, a twarz jest smukła. Wybór odpowiednich oprawek pozwala optycznie “skrócić twarz”. Najlepiej sprawdzą się kształty kocie lub owalne, ale też prostokątne, szerokie. Zdecydowanie wystrzegać się należy modeli małych i wąskich.

Gdzie kupić okulary do czytania?

Wykonanie okularów powinno zostać poprzedzone profesjonalną oceną wzroku. Badanie wzroku Kielce wykonane może być przez lekarza okulistę lub optometrystę. Mimo że okulary do czytania kupić można m.in. w aptece, to najlepszym rozwiązaniem jest fachowa pomoc optyka. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrane okulary korekcyjne będą spełniały swoją funkcję i rzeczywiście pomogą. Znalezienie profesjonalnego salonu optycznego w dobie Internetu nie jest trudne, wystarczy w przeglądarce wpisać okulary Kielce, aby szybko uzyskać informacje, gdzie wykonać można wysokiej jakości okulary.

Chcesz kupić okulary do czytania?