To pytanie bardzo często słyszymy ze strony klientów. Na wstępie warto wyjaśnić, że grubość soczewek okularowych zależy od wielkości wady wzroku, a także wybranych opraw oraz indywidualnych parametrów użytkownika okularów, takich jak odległość źrenic czy wysokość montażowa szkieł. I niestety nie do każdych oprawek będą pasowały grubsze soczewki okularowe zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym.

Wartość, która określa grubość szkieł okularowych, to współczynnik załamania światła materiału, z którego została wykonana dana soczewka. Jest to m.in. polimer syntetyczny, czy materiały wysokoindeksowe. Standardowy indeks to 1.50 i jest wystarczający w odniesieniu do niewielkiej wady wzroku. 

Grubości szkieł okularowych – od czego zależy

Jeśli jednak wada wzroku jest większa lub bardziej skomplikowana (co określa moc wyrażona w dioptriach i cylindrach) wówczas warto zastosować redukcję grubości, inaczej zwaną „pocienieniem”. Oznacza to, że im większy indeks zastosujemy, tym cieńsze soczewki uzyskamy.

Redukcję grubości można osiągnąć dla szkieł dodatnich, ujemnych oraz cylindrycznych. Cieńsze soczewki okularowe są nie tylko lżejsze, ale także modniejsze i zdecydowanie bardziej estetyczne. Najwyższy możliwy indeks szlifowania syntetycznych soczewek okularowych to 1.74 ale już różnica pomiędzy indeksem 1.50, a 1.67 w grubości i wadze szkła wynosi aż 30%! Warto zatem zainwestować i cieszyć się cienkimi soczewkami! 

Jakie szkła przy dużej wadzie wzroku?

Czy redukcja grubości szkieł jest możliwa? Jak najbardziej tak. Ogólna zasada pocienienia soczewek okularowych mówi, że im większa jest ich moc, tym większy indeks należy zastosować, ale to nie jest jedyny i nie zawsze najważniejszy wyznacznik. Rekomendowany poziom redukcji grubości zależy w znacznym stopniu od rodzaju wady wzroku, wartości korekcji, kształtu, grubości oraz materiału z jakiego wykonana jest oprawa okularowa. Przykładowo jeśli oprawa jest cienka i metalowa przeważnie potrzebny będzie większy indeks pocienienia szkieł.

Innymi metodami redukcji grubości soczewek okularowych są: optymalny dobór średnicy, im mniejsza tym lepiej, oraz soczewki asferyczne, które cechują się zarówno lepszą estetyką – są bardziej płaskie, dzięki czemu redukujemy powiększenie lub pomniejszenie oczu w soczewkach sferycznych, oraz odwzorowanie obrazu jest dokładniejsze dzięki niwelowaniu aberracji sferycznych które powstają na brzegach soczewek okularowych.

Ogólna zasada indeksowania soczewek okularowych mówi, że do +/- 2 dioptrii pocienienie może nie być wymagane. Przy korekcji od +/- 2 dioptrii do +/- 4 dioptrii zalecana jest redukcja grubości soczewkami w materiale indeksowanym 1.60, indeks 1.67 jest sugerowany zaś dla korekcji w przedziale od +/- 4 do +/- 6 dioptrii. Powyżej tych wartości dobrze jest stosować najwyższy dostępny indeks pocienienia w soczewkach organicznych – czyli 1.74. W sieci dostępny jest niejeden kalkulator grubości szkieł okularowych, jednak my zalecamy wizytę u specjalisty na przykład w salonie Klank Optyk.

Czym się różnią szkła cylindryczne od zwykłych?

Podobne podejście stosuje się przy soczewkach okularowych cylindrycznych które korygują astygmatyzm. Ich budowa różni się od kształtu standardowych soczewek sferycznych, które korygują nadwzroczność lub krótkowzroczność. Grubość szkieł cylindrycznych jest bardziej nieregularna, gdyż zależy ona nie tylko od mocy dioptrii cylindrycznych, ale także od ich ustawienia w danej osi.

Często od naszych klientów słyszymy pytania typu: od jakiej wady są grube szkła, bądź jak sprawdzić jakość szkieł w okularach? W celu uzyskania odpowiedzi zapraszamy do naszych salonów! Nasi doradcy specjalizują się w jak najlepszym doborze szkieł okularowych nie tylko w kontekście codziennych potrzeb użytkowników okularów, ale również w aspekcie estetyki i mody okularowej.

Chcesz sprawdzić jakość szkieł w swoich okularach?