- Ochrona przed zimnym, suchym powietrzem
- Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach
- Ochrona przed promieniowaniem UV
- Dieta wspomagająca zdrowie oczu
- Regularny odpoczynek dla oczu
- Na co zwracać uwagę?
O zdrowie oczu powinniśmy dbać na wiele sposobów. Nie tylko chroniąc je przed rozwijaniem lub pogłębianiem się wad wzroku, ale także odpowiednio nawilżając oczy i zapewniając im odpoczynek. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego wzroku w chłodne miesiące.
Ochrona przed zimnym, suchym powietrzem
Zimowe powietrze jest znacznie bardziej suche niż w innych porach roku. Odczuwa to zazwyczaj nasza skóra, która staje się bardziej skłonna do podrażnień, ale również oczy. Suche powietrze powoduje odparowywanie łez, co zmniejsza naturalną barierę ochronną oka. Noszenie okularów przeciwsłonecznych nawet w chłodne dni jest dobrym sposobem na zmniejszenie bezpośredniego kontaktu oczu z zimnym wiatrem, chroniąc przed nadmiernym wysychaniem. Dodatkowo osoby o szczególnie wrażliwych oczach mogą stosować nawilżające krople do oczu, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i złagodzą uczucie suchości.
Chcesz udać się na badanie wzroku? Kielce to miasto, w którym przyjmują nasi specjaliści!
Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach
W sezonie grzewczym, powietrze w domach i biurach staje się jeszcze bardziej suche. To zjawisko, choć często niezauważane i bagatelizowane, może wpływać na kondycję naszych oczu, zwiększając ich suchość i podrażnienie.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawilżaczy powietrza, które podnoszą poziom wilgotności w pomieszczeniach. Ważne jest także wietrzenie biur i mieszkań — w chłodne miesiące wystarczy kilka minut dziennie. W miejscach pracy warto także pamiętać o odpowiedniej ergonomii stanowiska komputerowego – monitory powinny być umieszczone tak, aby oczy były skierowane na wprost lub lekko w dół, co zmniejsza ich ekspozycję na suche powietrze.
Potrzebujesz zmienić okulary? W Kielcach zapraszamy do Klank Optyk!
Ochrona przed promieniowaniem UV
W zimowe, słoneczne dni intensywność promieniowania UV bywa bardzo wysoka, szczególnie z powodu odbić światła od śniegu. Śnieg może odbijać aż do 80% promieni słonecznych, co sprawia, że nasze oczy są narażone na znaczne dawki promieniowania UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV jest konieczne, aby chronić oczy przed szkodliwymi skutkami promieniowania, takimi jak fotokeratopatia (ślepota śnieżna) czy zwiększone ryzyko zaćmy. W codziennych sytuacjach, np. w trakcie spacerów czy prowadzenia samochodu, światło odbijające się od śniegu powoduje tzw. efekt rozszczepienia, który może męczyć oczy i osłabiać komfort widzenia.
Warto mieć na uwadze, że również ekrany monitorów emitują światło niebieskie, dlatego warto zaopatrzyć się w okulary z soczewkami blokującymi to światło. Dostępne są one również w wersji „zerówka”, czyli bez dodatkowej korekcji wzroku. Takie szkła i modne oprawki do okularów to doskonałe dopełnienie biurowej stylizacji.
Dieta wspomagająca zdrowie oczu
Zimą zazwyczaj nie mamy tak dużego dostępu do warzyw i owoców, co w cieplejsze miesiące w roku. W tym okresie warto szczególnie sięgać po produkty, które zawierają witaminę A, C i E oraz kwasy omega-3. To na przykład jaja, tłuste ryby morskie, kiszonki, warzywa korzeniowe. Te składniki odżywcze wspierają zdrowie oczu, pomagając zachować odpowiednie nawilżenie i chroniąc przed podrażnieniami. Produkty bogate w luteinę, takie jak szpinak, jarmuż czy marchew, korzystnie wpływają na siatkówkę, redukując ryzyko zwyrodnień. Owoce jagodowe, jak borówki, zawierają antyoksydanty, które chronią wzrok przed wolnymi rodnikami. Warto także rozważyć suplementację, szczególnie w miesiącach zimowych, aby wspierać zdrowie oczu.
Regularny odpoczynek dla oczu
W okresie zimowym dużo więcej czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu, co nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale również męczy nasze oczy. Dlatego tak ważne jest stosowanie regularnych przerw podczas pracy przy komputerze. Specjaliści zalecają, aby raz na godzinę robić 10-minutową przerwę. W tym czasie warto popatrzeć za okno na naturalną zieleń, poćwiczyć akomodację (spoglądać w dal i blisko, aby rozruszać mięśnie gałki ocznej). W czasie przerwy można nawilżyć także oczy, czy to z pomocą kropli, czy też intensywnie mrugając.
Na co zwracać uwagę?
Niektórzy pacjenci w okresie jesienno-zimowym dostrzegają, że ich wzrok się pogarsza. Niekiedy jest to związane z faktycznie postępującymi wadami wzroku, a niekiedy jest chwilowym subiektywnym wrażeniem, związanym z przebywaniem w sztucznym oświetleniu i nadmiernym zmęczeniem oczu. W obu przypadkach wskazana jest jednak wizyta u okulisty, który oceni stan zdrowia oczu, a także sprawdzi, czy nie ma wskazań do wprowadzenia lub zmiany korekcji.
Optometrysta dobierze odpowiedniej mocy szkła lub soczewki kontaktowe i pomoże w wyborze najlepiej dopasowanych do twarzy oprawek. Odwiedź nasz salon optyk Kielce, aby skorzystać z wykwalifikowanej pomocy najlepszych specjalistów.