- Czym są soczewki fotochromowe i jak działają?
- Zalety soczewek fotochromowych – kiedy warto je wybrać?
- Wady i ograniczenia soczewek fotochromowych
- Dla kogo soczewki fotochromowe będą najlepszym wyborem?
- Podsumowanie. Czy fotochromy są dla wszystkich?
Soczewki fotochromowe cieszą się powodzeniem wśród osób, które często wychodzą na zewnątrz i dla których ciągła zmiana okularów z korekcyjnych na przeciwsłoneczne jest uciążliwa. Co warto wiedzieć o tym rodzaju soczewek? Kto skorzysta z takiego wyboru?
Czym są soczewki fotochromowe i jak działają?
Soczewki fotochromowe zawierają specjalne cząsteczki fotoreaktywne, które zmieniają swoją strukturę pod wpływem promieniowania UV.
Ta transformacja powoduje zmianę przezroczystości materiału – od transparentnego w pomieszczeniach do przyciemnionego na zewnątrz (lub w pomieszczeniu z dużymi oknami). Proces ten jest w pełni odwracalny – gdy ekspozycja na UV ustaje, soczewki stopniowo odzyskują przezroczystość.
Pierwsze generacje soczewek fotochromowych cechowały się długim czasem reakcji, powolnym powrotem do transparentności i dużą zależnością od temperatury.
Współczesne rozwiązania, jak Transitions™ Signature GEN 8, oferują:
- błyskawiczny czas reakcji (przyciemnienie w kilka sekund);
- szybki powrót do transparentności (2-5 minut);
- wysoką trwałość właściwości fotochromowych;
- mniejszą zależność od temperatury;
- różnorodne kolory (szary, brązowy, zielony, granatowy).
Standardowe soczewki fotochromowe reagują głównie na promieniowanie UV, nie na światło widzialne. W pomieszczeniach zazwyczaj pozostają transparentne, a za szybą samochodu przyciemniają się, gdy wymagają tego warunki.
Zalety soczewek fotochromowych – kiedy warto je wybrać?
Wysokiej jakości soczewki fotochromowe zapewniają 100% ochronę przed UVA i UVB niezależnie od stopnia przyciemnienia.
Redukują także zmęczenie oczu wywołane nadmierną ekspozycją na światło i odblaski. To bardzo ważna informacja dla osób cierpiących na światłowstręt, pracujących na zewnątrz lub po zabiegach chirurgii refrakcyjnej.
Użytkownik okularów korekcyjnych zyskuje jedno uniwersalne rozwiązanie zamiast dwóch par. Oznacza to przede wszystkim brak konieczności wymiany okularów przy zmianie otoczenia i przez to też oszczędność finansową. Jedna para okularów to też mniejsze ryzyko ich zgubienia czy zapomnienia.
Niepodważalną zaletą fotochromów jest stała korekcja wzroku, niezależnie od warunków oświetleniowych. Najnowsze generacje materiałów oferują błyskawiczną reakcję na światło, zróżnicowaną kolorystykę oraz zaawansowane powłoki dodatkowe (antyrefleksyjne, hydrofobowe, odporne na zarysowania). Dlatego z łatwością można dopasować je do różnorodnych oczekiwań praktycznych i estetycznych.
Wady i ograniczenia soczewek fotochromowych
Mimo postępu technologicznego pełna adaptacja (maksymalne przyciemnienie) zajmuje 1-2 minuty, a powrót do transparentności zbliżony czas. To opóźnienie dla niektórych może być stosunkowo długie, jednak z pewnością nie trwa dłużej niż odnalezienie drugiej pary okularów, jej założenie, a następnie zabezpieczenie futerału z drugą parą.
Standardowe soczewki fotochromowe mają ograniczoną reaktywność za szybą samochodu. Specjalistyczne warianty dla kierowców (Transitions XTRActive, DriveWear) częściowo rozwiązują ten problem, jednak nie wszystkim odpowiada taki stopień zaciemnienia.
Dlatego zawsze wskazane jest dokładne omówienie swoich oczekiwań z optometrystą, który wskaże, jakie rozwiązanie korekcyjne będzie optymalne.
Dla kogo soczewki fotochromowe będą najlepszym wyborem?
Bez wątpienia, soczewki fotochromowe są idealne dla uprawiających aktywności outdoorowe w zmiennych warunkach oświetleniowych. Dlatego chętnie wybierane są przez sportowców czy osoby wykonujące zawody związane z częstym opuszczaniem pomieszczeń i wychodzeniem na zewnątrz.
Fotochromy to także korzystne rozwiązanie dla seniorów, którzy odczuwają zwiększoną wrażliwość na światło i znajdują się w grupie wyższego ryzyka występowania schorzeń okulistycznych.
Osobną grupę stanowią także dzieci. Młode oczy wykazują większą wrażliwość na UV. Dodatkowo z soczewkami fotochromowymi związana jest wygoda użytkowania: dziecko nie musi pamiętać o zmianie okularów przed wyjściem na zewnątrz i po powrocie np. do klasy.
Należy jednak wspomnieć, że standardowe fotochromy nie są optymalnym wyborem, jeśli w aucie spędzamy wiele godzin każdego dnia. Lepszym rozwiązaniem są specjalistyczne warianty dla kierowców lub dedykowane okulary przeciwsłoneczne.
Podsumowanie. Czy fotochromy są dla wszystkich?
Optymalna metoda korekcji wzroku uwzględnia indywidualne potrzeby danej osoby. Niektórzy nie najlepiej czują się w soczewkach fotochromowych ze względu na ich reaktywność, np. w słonecznym pomieszczeniu. Może nie być to zatem dobre rozwiązanie dla osób pracujących z kolorem (np. grafików, artystów) i wszystkich tych, którzy chcą samodzielnie decydować o tym, kiedy noszą ciemne szkła.
Jednak soczewki fotochromowe mają szereg zalet, które doceniają osoby aktywne, często przemieszczające się między zewnętrzem a wnętrzami i nieprzepadające za jasnym światłem słonecznym.
Soczewki fotochromowe stanowią nowoczesne rozwiązanie zapewniające zarówno korekcję wzroku, jak i adaptacyjną ochronę przed UV. Konsultacja ze specjalistami w salonie Klank Optyk pomoże dobrać optymalną technologię dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Sprawdź naszą ofertę: okulary Kielce.