Ruchliwe chodniki, głośne targowiska, sklepy odzieżowe jak również stacje benzynowe, a nawet sklepy spożywcze! Żyjemy w czasach, gdzie tanie okulary możemy kupić dosłownie wszędzie. Czy jednak w przelocie cenowym 15-20 złotych możemy kupić okulary bezpieczne dla naszych oczu?

Nie jest tajemnicą, że nie tylko latem czujemy potrzebę „ukrycia” oczu przed słońcem. Zwłaszcza zimą, gdy biały puch przykrywa wszystko dookoła, mamy ochotę wręcz uciec przed uporczywym blaskiem odbijającym się od warstwy śniegu. Oczywiście znacie to uczucie! Morał jest taki, że powinniśmy chronić wzrok przez cały rok.

Ale trzeba to robić w odpowiedni sposób. – Wiedza na temat potencjalnych skutków ekspozycji oczu na promieniowanie UV jest mało rozpowszechniona. W największym skrócie – możemy sobie w ten sposób zrobić dużą krzywdę – ocenia Artur Bernatek, optyk na co dzień pracujący w salonach Klank Optyk. Co ciekawe, wykazano, że istnieje zależność między zaćmą, a nadmierną ilością promieniowania, czy degradacja siatkówki.

Wniosek nasuwa się tylko jeden: nie powinniśmy traktować okularów przeciwsłonecznych jako swego rodzaju „luksus”, czy jako modne dopełnienie naszego stroju. W okresie dużego nasłonecznienia powinniśmy je nosić na co dzień. W szczególności zimą, kiedy jest dużo śniegu. To samo tyczy się także zbiorników wodnych. Te również lubią odbijać duże ilości światła.

Na początku wspomnieliśmy o tanich okularach przeciwsłonecznych. Jaka jest ich rola w tym wszystkim? Otóż nie mamy ŻADNYCH gwarancji i wręcz nie powinniśmy naiwnie liczyć, że te mają filtry UV. Takie okulary bardziej szkodzą naszemu zdrowiu niż brak okularów. Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtrów UV powodują, że źrenice rozszerzają się w poszukiwaniu lepszej ostrości widzenia, a to powoduje, że do wnętrza oczu dociera więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka.

Aby osłabić naszą czujność, podróbki posiadają często takie napisy jak: „Anty UV” czy „100% protection”. – W rzeczywistości filtrów nie mają albo eliminują UV w bardzo wąskim zakresie. W praktyce bardzo często są jedynie zabarwionymi szkłami bez żadnych dodatkowych właściwości ochronnych – komentuje Bernatek.

Dlatego zdecydowanie lepiej kupić okulary w pewnych i sprawdzonych miejscach. Zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych to przede wszystkim spojrzenie na parametry techniczne. W drugiej kolejności patrzymy na dobry „look”.

W KLANK OPTYK znajdziesz okulary zarówno z odpowiednimi parametrami jaki i dorbrym „lookiem”. Zapraszamy!