Pewnie prawie każdy z Was spotkał się z takim określeniem jak prezbiopia, niewiele Wam to mówi? To normalne!

Ale już termin starczowzroczność, pewnie jest Wam bliższy? Choć nazwa ta nie kojarzy się zbyt miło, to prędzej czy później ta fizjologiczna zmiana spotka każdego z nas.

Prezbiopia – Co to jest?

Jeśli zauważyliście, że od czasu do czasu oddalacie od siebie książkę, gazetę lub telefon, by móc precyzyjniej dostrzec tekst, czy treść smsa, to mogą być pierwsze objawy prezbiopii. W efekcie po pewnym czasie odkryjecie, że brakuje Wam długości ręki i nie jesteście wstanie precyzyjnie widzieć z bliska. Ale bez obaw, jest to naturalny proces, który wynika ze zmian, zachodzących w naszym układzie wzrokowym z upływem lat. Prezbiopia dotyka każdą osobę po 40 – 45 roku życia

Proces ten dotyczy starzenia się soczewki w oku. Z upływem lat staje się ona coraz mniej elastyczna, co wyraźnie zaburza mechanizm akomodacji oka i w rezultacie osłabia ostrość widzenia w obszarach bliskich i pośrednich.. Prezbiopii nie da się uniknąć, dotyczy ona każdego z nas, lecz tę dolegliwość (bo nie jest to choroba) dzięki współczesnym możliwościom, można znacznie zminimalizować, a nawet zupełne wyeliminować odpowiednimi szkłami, podobnie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm.

W obecnych czasach, które wymagają od nas ciągłego patrzenia w monitor ekranowy komputera, częstego zmieniania odległości, zerkania raz po raz to blisko, to w obszar pośredni, oczy są szczególnie eksploatowane i wraz z wiekiem sukcesywnie zdolność naszego widzenia się pogarsza. Dodatkowo często na kondycję naszego wzroku źle wpływa nieodpowiednie oświetlenie miejsca pracy, czy nauki. W związku z tym często wybór tradycyjnych szkieł jednoogniskowych może nie wystarczyć, aby prawidłowo widzieć z bliska.

Prezbiopia – jakie okulary wybrać?

Kiedy już zdecydujemy się na wizytę w profesjonalnym salonie optycznym i zbadamy wzrok w celu ustalenia właściwej korekcji okularowej, bardzo ważne będzie dobranie przez specjalistę odpowiedniej konstrukcji soczewek okularowych, a także rodzaju chroniącego nasz wzrok antyrefleksu.

W żadnym wypadku nie kupujmy gotowych okularów do czytania, takie rozwiązanie choć niewątpliwie tanie, w dłuższej perspektywie może zaszkodzić wzrokowi gdyż tego typu okulary nie uwzględniają indywidualnego rozstawu źrenic i często mają nieodpowiednią moc do potrzeb układu wzrokowego.

Dlatego zawsze kupujmy okulary w salonie optycznym!

Najprostszym rozwiązaniem dla prezbiopa będą okulary jednoogniskowe do bliży, lecz będą one skuteczne tylko w odległości około 40 cm, czyli do czytania książek, dokumentów czy gazet.

Jeśli pracujemy przy komputerze zwłaszcza z monitorem stacjonarnym, tradycyjne okulary do bliży będą nie wystarczające. Wtedy należy zdecydować się na szkła biurowe, zapewniające nam poprawne widzenie zarówno w obszarze bliskim a także pośrednim. Jest to konstrukcja idealna np. do pracy w biurze, kiedy często zerkamy na dokumenty oraz na monitor ekranowy komputera.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z okularów ze szkłami progresywnymi. Osoby, które posiadają okulary do dali i jednocześnie odczuwają już efekty starczowzroczności, dzięki takiemu rozwiązaniu będą mieć jedną parę okularów skuteczną na każdą odległość, gdyż tego typu konstrukcja pozwoli nam dobrze widzieć blisko, pośrednio oraz w oddali. Można zatem powiedzieć że okulary progresywne zastępują trzy pary okularów, choć do długotrwałej pracy przy dokumentach i komputerze dobrze jest funkcjonować w szkłach biurowych.

Jeśli już zdecydujecie się na najbardziej odpowiednią konstrukcję do waszych potrzeb, bardzo ważnym jest aby szkła, które wybierzecie posiadały filtr światła niebieskiego, który pomaga zapobiegać zmęczeniu oczu dzięki blokowaniu nadmiernej ilości światła niebieskiego emitowanego głownie przez światła ledowe.

Nie wiesz jakie okulary będą najlepsze dla twoich oczu? Zadzwoń lub napisz i umów się na konsultację ze specjalistą z KLANK OPTYK.