fbpx

Nasi specjaliści

Zadzwoń i umów się na wizytę

Zachęcamy do przejrzenia listy naszych salonów optycznych i sprawdzenia, która lokalizacja jest dla Państwa najwygodniejsza. Rejestracja pacjentów odbywa się w każdym salonie, pod każdym numerem telefonu.

Godziny przyjęć

Są jakie są i inne nie będą.

Badania, które wykonujemy

Tomografia oka

Badanie OCT, czyli jest optyczna koherentna tomografia dna oka, jest jedną z najnowocześniejszym metod diagnostyki siatkówki oka. Tomograf SOCT, to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu, które pojawiły się ostatnio na rynku polskim.

Po jej zastosowaniu otrzymuje się trójwymiarową wizualizację siatkówki i nerwu wzrokowego badanego. Wynik badania wykonanego przez skaner OCT dostarcza okuliście w wysokiej rozdzielczości obrazy wszystkich warstw siatkówki.

Badanie pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę stanu siatkówki oka. Raporty wygenerowane przez komputer porównują stan oczu badanego do wzorca.

Pole widzenia

Badanie pola widzenia jest to ocena zakresu (wielkości) przestrzeni, którą osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem. Badanie to zwane jest inaczej perymetrią.

Istnieją dwie podstawowe metody oceny pola widzenia: kinetyczna i statyczna. W obu badaniach pacjent siedzi przy aparacie zwanym polomierzem i sygnalizuje za pomocą ręcznego przycisku moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu.

Badanie wzroku dzieci

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to, czy i jak dziecko widzi, pozostaje często dla rodziców niewidoczne.

W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii, czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować.

Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie.

Tonometria

Tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Badanie to jest szczególnie ważne przypadku chorych na jaskrę lub nadciśnienie oczne, podejrzanych o te schorzenia oraz jako rutynowe badanie kontrolne po zabiegach wykonanych na gałce ocznej.

Prawidłowo ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry – choroby prowadzącej do zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Dlatego po ukończeniu 40 lat każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna mieć wykonaną tonometrię.

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku to najpopularniejsze badanie okulistyczne, powinno być wykonane przy każdej wizycie u okulisty. Pozwala nie tylko ocenić jakość widzenia, ale wstępnie pozwala wykluczyć choroby, w których dochodzi do szybkiego uszkodzenia wzroku.

Do bardzo dokładnych pomiarów można zastosować komputerowe badanie wzroku. Jednak badanie ostrości wzroku z dużą dokładnością może być przeprowadzone niemal w każdych warunkach przy użyciu  tzw. tablic Snellena.  Prezentowane są na nich litery, cyfry bądź inne znaki graficzne (optotypy), przy czym ich wielkość maleje ku dołowi.