Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku, jak najlepszy start w szkole. Jest coś co można zrobić, aby wyeliminować jeden z głównych czynników przyczyniających się do problemów z nauką, koncentracją i ogólnym rozwojem dzieci. Zadbać o wzrok!

Specjaliści ochrony zdrowia apelują i przypominają, jak wielką rolę odgrywają profilaktyczne badania wzroku. Wczesne wykrycie wad wzroku i ich odpowiednia korekcja, za pomocą odpowiednio dobranych okularów dziecięcych, pozwalają zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować wady układu wzrokowego, a tym samym ułatwić dziecku start w szkole i wspomóc jego rozwój.

Wiele objawów wynikających z wad wzroku, pokrywa się z tymi charakterystycznymi dla dysleksji

U dzieci poniżej szóstego roku życia najczęściej występuje nadwzroczność, która nieskorygowana skutecznie zniechęca przedszkolaków do rysowania, nauki pisania i czytania. U najmłodszych pacjentów często obserwujemy anomalia w zakresie ruchów gałek ocznych oraz słabą konwergencję – zbieżność oczu. Te z kolei mogą wywoływać podwójne widzenie, bóle głowy i oczu. Powyższe objawy nasilają się podczas czytania i często są lekceważone przez opiekunów i nauczycieli, a dzieci skarżące się na te objawy, otrzymują łatkę leniwych.

Następnym problemem jest choroba zezowa, która zlekceważona może prowadzić do nieodwracalnego niedowidzenia. Zez mocno sprawiać, że nauka czytania i pisania, są znacznie bardziej problematyczne. Młody człowiek widzi wówczas podwójnie i nieostro. Oprócz problemów w szkole, zez utrudnia ogólny rozwój i wykonywanie z pozoru prostych czynności, jak, chociażby wiązanie butów, zapinanie guzików, czy szacowanie odległości.

Z kolei krótkowzroczność i astygmatyzm zazwyczaj ujawniają się w wieku wczesnoszkolnym. Te wady wzroku mogą przyczyniać się do problemów z utrzymaniem równowagi, koordynacji. Mogą także hamować rozwój umiejętności w pisaniu i czytaniu.

Dzieci, które mają problemy ze wzrokiem najczęściej nie wiedzą, że źle widzą, ponieważ nie mają porównania. Nam dorosłym łatwiej jest ocenić, że nasz wzrok się pogarsza. Dlatego tak kluczową rolę odgrywają regularne badania wzroku u dzieci. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w układzie wzrokowym może ułatwić dzieciom stawianie czoła szkolnym wyzwaniom. Dlatego, drogi rodzicu, nie czekaj, skorzystaj z oferty Klank Optyk i zadbaj o wzrok swojego dziecka już teraz!