Choć wynaleziona już około 40 lat temu, dopiero od niedawna stała się standardowym wyposażeniem większości okularów dostępnych w salonach optycznych.

O czym mowa ?

Oczywiście o powłoce antyrefleksyjnej. To przełom w technologii produkowania soczewek okularowych. Dlatego postaramy się podpowiedzieć Państwu do czego służy, jakie są rodzaje i na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem szkieł do Waszych ulubionych opraw okularowych.

Antyrefleks to obecnie standard budowy praktycznie każdej soczewki okularowej. Jego głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu odblasków (refleksów). Szkła w okularach pozbawione tej warstwy odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W okularach z antyrefleksem takie zjawisko nie występuje.

Warstwa antyrefleksu znacznie zwiększa wartość użytkową okularów, gdyż przepuszcza przez powierzchnię soczewki więcej światła niż odbija. Powłoka poprawia również odwzorowanie barw i kontrast widzenia. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest zwiększona ochrona soczewki na zarysowania.

Każda soczewka posiadająca warstwę antyrefleksyjną mieni się od zewnątrz subtelną barwą odbicia tzw. światła resztkowego. W zależności jakie są nasze potrzeby wzrokowe, (styl życia, praca zawodowa itp.), taki rodzaj dedykowanej powłoki powinniśmy zastosować w naszych okularach.

Powłoka z antyrefleksem filtrującym światło niebieskie bezwzględnie przypadnie do gustu osobom pracującym przed komputerem, ponieważ zapewnia lepszą ochronę wzroku i nie męczy tak oczu. To rozwiązanie przysłuży się również wszystkim, którzy przez długi czas przebywają lub pracują w sztucznym świetle.

Kierujący pojazdami powinni wyposażyć swoje okulary w antyrefleks, który, eliminując niepożądane olśnienia i odblaski po zapadnięciu zmroku, spowoduje, że podróż samochodem będzie bezpieczniejsza, a oczy mniej zmęczone. Soczewki z takim rozwiązaniem wyostrzą kontrast i poprawią widoczność podczas jazdy.

Niezdecydowanym pozostaje standardowe rozwiązanie czyli klasyczna postać antyrefleksu (o zielonkawej, bądź jak kto woli turkusowej kolorystyce).

Jak dbać o soczewki z powłoką antyrefleksyjną?

Nawet najlepszej jakości okulary posiadające soczewki z antyrefleksem, traktowane bez szacunku i wystawiane na różne próby, mogą ulec uszkodzeniu, dlatego istotne jest dbanie o przechowywanie ich oraz prawidłowe użytkowanie w codziennych sytuacjach.

Powłoki w soczewkach okularowych nie ulegają samoistnemu niszczeniu, jeśli przechowujemy oprawki w normalnej temperaturze (niższej niż 60 stopni Celsjusza), a więc nie zostawiamy np. w nagrzanym aucie. By zapobiec mechanicznym uszkodzeniom, takim jak zarysowania soczewek, przechowujmy oczywiście też okulary w specjalnym etui oraz używajmy dedykowanej ściereczki do okularów wraz ze specjalistycznym płynem.

Jeśli nie mamy do dyspozycji płynu do pielęgnacji szkieł okularowych, nie bójmy się sięgnąć po tradycyjną wodę z płynem do naczyń. Czyszczenie soczewek z antyrefleksem jest o tyle ważne, że tylko w pełnej czystości zachowują swoje właściwości.