Choć wynaleziona już około 40 lat temu, dopiero od niedawna stała się standardowym wyposażeniem większości okularów dostępnych w salonach optycznych.

O czym mowa ?

Oczywiście o powłoce antyrefleksyjnej. To przełom w technologii produkowania soczewek okularowych. Dlatego postaramy się podpowiedzieć Państwu do czego służy, jakie są rodzaje i na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem szkieł do Waszych ulubionych opraw okularowych.

Powłoka antyrefleksyjna w okularach – co to?

Antyrefleks to obecnie standard budowy praktycznie każdej soczewki okularowej. Jego głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu odblasków (refleksów). Szkła w okularach pozbawione tej warstwy odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W okularach z antyrefleksem takie zjawisko nie występuje.

Warstwa antyrefleksu znacznie zwiększa wartość użytkową okularów, gdyż przepuszcza przez powierzchnię soczewki więcej światła niż odbija. Powłoka poprawia również odwzorowanie barw i kontrast widzenia. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest zwiększona ochrona soczewki na zarysowania.

Każda soczewka posiadająca warstwę antyrefleksyjną mieni się od zewnątrz subtelną barwą odbicia tzw. światła resztkowego. W zależności jakie są nasze potrzeby wzrokowe, (styl życia, praca zawodowa itp.), taki rodzaj dedykowanej powłoki powinniśmy zastosować w naszych okularach.

Dla kogo jest powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka z antyrefleksem filtrującym światło niebieskie bezwzględnie przypadnie do gustu osobom pracującym przed komputerem, ponieważ zapewnia lepszą ochronę wzroku i nie męczy tak oczu. To rozwiązanie przysłuży się również wszystkim, którzy przez długi czas przebywają lub pracują w sztucznym świetle.

Kierujący pojazdami powinni wyposażyć swoje okulary w antyrefleks, który, eliminując niepożądane olśnienia i odblaski po zapadnięciu zmroku, spowoduje, że podróż samochodem będzie bezpieczniejsza, a oczy mniej zmęczone. Soczewki z takim rozwiązaniem wyostrzą kontrast i poprawią widoczność podczas jazdy.

Niezdecydowanym pozostaje standardowe rozwiązanie czyli klasyczna postać antyrefleksu (o zielonkawej, bądź jak kto woli turkusowej kolorystyce).

Jak dbać o soczewki z powłoką antyrefleksyjną?

Nawet najlepszej jakości okulary posiadające soczewki z antyrefleksem, traktowane bez szacunku i wystawiane na różne próby, mogą ulec uszkodzeniu, dlatego istotne jest dbanie o przechowywanie ich oraz prawidłowe użytkowanie w codziennych sytuacjach.

Powłoki w soczewkach okularowych nie ulegają samoistnemu niszczeniu, jeśli przechowujemy oprawki w normalnej temperaturze (niższej niż 60 stopni Celsjusza), a więc nie zostawiamy np. w nagrzanym aucie. By zapobiec mechanicznym uszkodzeniom, takim jak zarysowania soczewek, przechowujmy oczywiście też okulary w specjalnym etui oraz używajmy dedykowanej ściereczki do okularów wraz ze specjalistycznym płynem.

Jeśli nie mamy do dyspozycji płynu do pielęgnacji szkieł okularowych, nie bójmy się sięgnąć po tradycyjną wodę z płynem do naczyń. Czyszczenie soczewek z antyrefleksem jest o tyle ważne, że tylko w pełnej czystości zachowują swoje właściwości.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą okularów korekcyjnych dostępnych w naszych salonach, które mieszczą się na terenie województwa świętokrzyskiego!