Każdy okularnik wie doskonale, że codzienna dbałość o swoje okulary ma ogromne znaczenie. Prawidłowa pielęgnacja wpływa nie tylko na ich estetykę, lecz także funkcjonalność i komfortowe użytkowanie przez długi czas. Właściwa pielęgnacja soczewek to nie tylko gwarancja lepszego widzenia. Wydłuża także żywotność okularów. Niewłaściwe czyszczenie może uszkodzić nowoczesne soczewki, nawet jeśli mają twardą powłokę odporną na zarysowania. Jak zatem w odpowiedni sposób zadbać o okulary? Jakich błędów należy unikać w codziennym użytkowaniu i pielęgnacji oprawek?

Podstawy pielęgnacji okularów – co każdy użytkownik powinien wiedzieć?

Dobry optyk w Kielcach pomoże nam wybrać stylowe i komfortowe oprawki, które doskonale spełnią nasze oczekiwania. Gdy wybierzemy modne oprawki do okularów, musimy także zadbać o ich trwałość i estetykę w codziennym życiu. Jak często należy czyścić okulary? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne mycie specjalnie do tego przeznaczonymi płynami czyszczącymi oraz ściereczkami z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń okularów dopuszczalne jest mycie ich pod bieżącą wodą z płynem do mycia naczyń. Konieczne jest umycie całych okularów, wraz z tarczami okularowymi, szkłami, zausznikami i nanośnikami. Płyn nie pozostawia smug na okularach, w przeciwieństwie do mydła! 

W jaki sposób czyścić okulary, aby nie zarysować szkieł? Pierwszym krokiem jest przepłukanie okularów letnią wodą, z pomocą niewielkiej ilości płynu do naczyń. Rozprowadzamy płyn na szkłach opuszkami palców i dokładnie je spłukujemy. Ostatni etap obejmuje osuszenie okularów miękką ściereczką z mikrofibry i gotowe – możemy cieszyć się czystymi oprawkami. Częstym błędem użytkowników jest szorowanie okularów bez ich zwilżenia, przez co powstaje ryzyko zarysowania szkieł. Do czyszczenia okularów nie należy używać chusteczek ani rękawów koszuli, nawet jeśli jesteś zdesperowany. Na ubraniach i chusteczkach często znajdują się drobinki kurzu lub brudu, które pocierając soczewki powodują mikrorysy. W miarę ich gromadzenia stopniowo pogarszają się jakość soczewek, w wyniku czego cierpi na tym Twój wzrok. Zarysowań nie da się usunąć ani z soczewek plastikowych, ani szklanych. Nawet jeśli wada ma jedynie charakter kosmetyczny, mikrodrobne zadrapania rozpraszają światło, drażniąc oko. W razie wątpliwości co do pielęgnacji okularów, pomocą służy optyk w Kielcach.

Jak przechowywać okulary, gdy ich nie używamy?

Wskazówki odnośnie przechowywania i pielęgnacji okularów z pewnością przekaże nam sprawdzony optometrysta. Okulary Kielce dobierzemy w zależności od wady wzroku i swoich preferencji. Podstawą w przechowywaniu jest bezpieczne etui, zaprojektowane specjalnie do tego celu! Z jednej strony zapewnia ono ochronę przed kurzem i uszkodzeniami, a z drugiej przed zarysowaniami, dając jednocześnie komfort użytkownikowi. Gdy nie nosimy okularów, zawsze należy umieszczać je w etui.  Nie pozostawiajmy również oprawek w miejscach narażonych na ich uszkodzenie i w warunkach zanieczyszczonych. Gdzie w takim razie trzymać soczewki kontaktowe Kielce? W tej sytuacji niezbędne jest przechowywanie ich w pojemniczku ze świeżą porcją płynu pielęgnacyjnego.

Co robić, gdy okulary się uszkodzą?

Niekiedy dochodzi do uszkodzenia okularów, w takim przypadku nieoceniona jest pomoc dobrego optyka w Kielcach. Jeśli zniszczeniu ulegną okulary z metalowymi oprawkami, trzeba je zlutować (to samo dotyczy modeli ze stopów metali i z tytanu). Niestety mało kto posiada takie umiejętności, dlatego warto skierować swoje kroki do fachowca. Podobnie należy postąpić w przypadku złamania plastikowych oprawek.

Gdy uszkodzeniu ulegnie soczewka w okularach, niewiele możemy zrobić. Tutaj konieczne jest zamówienie nowej soczewki. Nie ma sensu zajmować się samodzielnie skomplikowanymi uszkodzeniami, gdyż możemy jeszcze bardziej uszkodzić swoje okulary! Udajmy się zatem do optyka, który świadczy profesjonalne usługi naprawy okularów.

Twoje okulary uległy uszkodzeniu? Chętnie Ci pomożemy!