Wakacje, upał i pełne słońce. To warunki pogodowe, kiedy w oczywisty sposób sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. Każdy z nas pamięta, że latem należy chronić wzrok, a okulary powinny posiadać filtry. Ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szeroką zapewniają nam ochronę. I to nie tylko w wakacje, co podkreślają specjaliści z salonów Klank Optyk.

Codziennie, niezależnie od pory roku oraz pogody jesteśmy narażeni na promieniowanie UV, które jest emitowane przez słońce. W znacznej części przenika ono przez warstwę ozonową, atmosferę oraz chmury. Dla człowieka najgroźniejsze jest promieniowanie UVA i UVB, ponieważ dociera do powierzchni ziemi. Jego nadmiar negatywnie wpływa zarówno na skórę, jak i oczy, powodując wiele podrażnień, a nawet chorób. Aby ustrzec się problemów wywołanych nadmiarem UV, należy stosować kremy z wysokimi filtrami, a oczy chronić okularami z najwyższym filtrem UV 400.

– Wybierając okulary przeciwsłoneczne musimy pamiętać, że chronią one zarówno rogówkę, spojówkę i powieki, jak i wewnętrzne warstwy oka – soczewkę i siatkówkę. Dlatego tak ważne jest, aby posiadały atest, gdyż brak odpowiednich filtrów może spowodować uszkodzenie wzroku. Okulary bez udokumentowanej ochrony mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – ciemne szkła powodują bowiem rozszerzenie źrenicy, a tym samym więcej promieni słonecznych wpada do wnętrza oka, co może być przyczyną uszkodzenia jego wewnętrznych struktur. Przed zakupem sprawdźmy, czy wybrany przez nas model posiada oznaczenie CE. I najważniejsze – nie kupujmy okularów w przypadkowych miejscach i nieznanego pochodzenia, ponieważ zazwyczaj nie posiadają one żadnych zabezpieczeń ani uszlachetnień. Nawet te oznaczone naklejką UV 400 nie dają nam gwarancji bezpieczeństwa użytkowania. Tylko okulary z certyfikatem oryginalności i atestem potwierdzającym posiadanie filtrów UV zapewnią właściwą ochronę naszym oczom – podkreśla Artur Bernatek, kierownik salonu z Klank Optyk.

Poszukując okularów przeciwsłonecznych, warto zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach będziemy ich używać. Wyróżniamy kilka rodzajów okularów przeciwsłonecznych, a ich podział możemy rozpatrywać w kilku kategoriach.

Najważniejszy element to szkła przeciwsłoneczne. Ich zabarwienie to nie tylko kwestia estetyki, lecz także bardzo istotna informacja dla użytkownika, w jaki sposób będzie widzieć otaczający go świat. Najbardziej popularne kolory soczewek to: brązowe, szarozielone, szare i żółtopomarańczowe. Brązowe szkła najlepiej blokują światło niebieskie, nasycają widziane kolory i sprawdzają się przy większości sytuacji. To zabarwienie daje komfort widzenia i zmniejsza ryzyko zmęczenia oka. Kolor szarozielony i szary najbardziej podbija kontrast, a jednocześnie w najmniejszym zakresie wpływa na zmianę postrzegania kolorów. Taki kolor soczewek powinni wybierać kierowcy, bo dzięki nim łatwiej określić odległość między samochodami. Żółtopomarańczowe szkła wyostrzają kontrast barw przy niewielkim oświetleniu. Będą odpowiednie w pochmurne dni, nieco rozjaśniają obraz.

Kolejną ważną kwestią jest kategoria intensywności zabarwienia szkieł przeciwsłonecznych. W naszej strefie klimatycznej, w sezonach o dużym nasłonecznieniu, warto wybrać szkła Kategorii 3, ponieważ przepuszczają one maksymalnie 18 procent światła. Będą idealne na plażę czy do samochodu, zabezpieczając nasze oczy przed podrażnieniem spowodowanym ostrym słońcem. W sytuacji zmieniającego się natężenia światła najlepiej sprawdzą się szkła Kategorii 2, przepuszczające do 43 procent światła, a w pochmurny dzień, wybierzmy szkła Kategorii 1, przepuszczające do 80 procent promieni słonecznych. Ostatnią kategorią zabarwienia jest Kategoria 4, czyli możliwie najciemniejsze okulary, przepuszczające maksymalnie 8 procent słońca. Stanowczo zbyt ciemne jak na prowadzenie auta, za to idealnie sprawdzą się jako okulary na lodowiec.

– Dobre okulary przeciwsłoneczne, oprócz filtra UV i odpowiednio dobranego koloru i kategorii zaciemnienia, mogą zawierać antyrefleks, który będzie dodatkowo minimalizował odblaski lub powłokę polaryzacyjną, mającą za zadanie eliminować wszystkie odbicia światła z powierzchni poziomych, zapewniając przy tym maksymalną przejrzystość widzenia. Tak uszlachetniona soczewka okularowa to najwyższa możliwa ochrona przeciwsłoneczna i najwyższy komfort widzenia zarówno latem, jak i zimą. A co najważniejsze, to najwyższa prewencja, by zachować zdrowie naszych oczu – podkreśla Ewa Chabielska. Poszukując okularów przeciwsłonecznych, warto też zastanowić się wcześniej, czy potrzebujemy modelu sportowego, casualowego czy modowego. Na rynku mamy tak szeroki wybór opraw, że z całą pewnością szybko znajdziemy idealny model pod względem funkcjonalności i designu.

– Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale okulary przeciwsłoneczne mają jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję. Tworzą skuteczną ochronę przeciwwiatrową i zmniejszają parowanie naturalnej wilgoci, zapewniającej komfort funkcjonowania oczu. Szczególnie użytkownicy soczewek kontaktowych powinni na to zwrócić uwagę, nosząc bowiem okulary przeciwsłoneczne, chronią soczewki kontaktowe przed wysychaniem i zapobiegają przedostawaniu się drobinek kurzu i pyłków do oka. Starajmy się wybierać okulary z dużymi szkłami, znajdującymi się blisko oczu oraz z szerokimi zausznikami, aby maksymalnie ograniczyć ilość promieniowania docierającego z boku. Dzięki takim modelom będziemy również skutecznie chronić delikatną skórę wokół oczu, zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Na szczęście najnowsze trendy w modzie okularowej podsuwają nam modele duże, przerysowane, które wręcz zasłaniają pół twarzy. Dzięki nim jesteśmy nie tylko modni, lecz także doskonale zabezpieczeni. Dobierając okulary pod względem ich wyglądu, pamiętajmy, aby były one zgodne z naszym typem urody i kolorystyką. Wtedy nie będziemy mieli problemu z doborem codziennych stylizacji i całość prezentować się będzie spójnie – dodaje specjalista z Klank Optyk.