Dziś wzięliśmy pod lupę jedną z manufaktur okularowych, którą możecie Państwo nabyć w naszych salonach.

Oczywiście mowa tu o włoskiej marce PERSOL, która wśród entuzjastów i pasjonatów okularów od dawna nabrała statutu kultowej. Historia firmy jest przebogata ale My chcieliśmy skupić się na kilku ciekawostkach :

Początki marki sięgają 1917r., daje więc to ponad 100-letnie doświadczenie w branży, co jest doprawdy niesamowitym wynikiem, jako jedna z nielicznych firm skupia się tylko na produkcji okularów.

Nazwa PERSOL wywodzi się od włoskiego sformułowania „per il sole”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przez słońce” z tego względu warianty chroniące przed słońcem leżą w DNA tego producenta.

Oryginalne mineralne (szklane) soczewki Persola zostały stworzone w latach 20-tych i do dzisiaj stanowią wielką dumę marki. W przeszłości producent dostarczał soczewki polaryzacyjne dla rosyjskich astronautów i włoskich alpinistów i do teraz cechują się one najwyższą ochroną przed oślepiającymi odblaskami. Oprócz klasycznych soczewek polaryzacyjnych Persol ma w swojej ofercie soczewki polaryzacyjne z fotochromem.

System meflecto – to 1-szy w historii system elastycznych zauszników dostosowujących się do kształtu twarzy. Proces produkcji takich części wymaga 10 etapów więcej niż wykonanie standardowego zausznika.

Logo marki – elementem charakterystycznym i prawdziwym symbolem producenta stała się „strzała” umieszczana przy zgięciach. Koncepcja miała być inspirowana mieczami dawnych antycznych wojowników. Pierwsza wersja była mocno uproszczona lecz na przestrzeni lat dokonywano jej licznych modyfikacji w związku z czym finalnie pojawiło się nawet koło 30 typów tej ozdoby.

  • Modele z tworzywa są wykonywane z octanu celulozy, który nie uczula i jest bardzo trwały w odróżnieniu od tańszych tworzyw sztucznych, po które sięga wiele mniej prestiżowych marek.

Do dnia dzisiejszego można mieć pewność, że zamówione okulary powstają tylko we włoskich fabrykach.

Persol z pewnością można wymienić w gronie producentów okularów, który najbardziej zasłynął w branży filmowej. Do grona gwiazd, które na przestrzeni lat popularyzowały markę należą min.: Greta Garbo, Marcello Mastroianni, Steve Mc Quinn, a współcześnie George Clooney czy choćby Ryan Gosling.

Kultowymi a zarazem najsłynniejszymi modelami marki są:

  • model PERSOL 649 i 714 ; ten 1-szy powstał w 1957r. dla tramwajarzy z Turynu
    ale szybko został spopularyzowany przez Marcelo Mastroianniego. Jest to klasyczny, elegancki i wyrazisty model, który od momentu powstania do dziś nie zmienił swojego kształtu. Model 714 to zaś pierwsze na świecie składane okulary ! Światowa kariera modelu rozpoczęła się w roku 1968, to właśnie wtedy amerykański aktor Steve Mc Queen pojawił się w tych okularach w filmie.
  • PERSOL 3105S nie mniej popularny model, wprowadzony do sprzedaży w latach 50-tych. Nazwa modelu pochodzi od słów „celuloza” (ówczesny materiał oprawy), oraz od włoskiego „or” oznaczającego złoty kolor mostka.
  • Należy wyróżnić też modele 3110S/3108V/3109V to specjalna kolekcja Typewriter inspirowana starymi maszynami do pisania. Doskonale widać to po detalach modeli, nawiązujących do legendarnych czcionek i elementów tych nieużywanych już dziś maszyn.

Reasumując PERSOL to marka luksusowa zanurzona w stylu vintage oferująca zarówno okulary korekcyjne jak i przeciwsłoneczne. Osoby ceniące sobie tradycję, elegancję i klasę zdecydowanie powinny sięgnąć do oferty tego producenta.

Modele zaprezentowane w powyższym opisie znajdziecie Państwo w Naszych dwóch salonach KLANK OPTYK [al. Ks. Jerzego Popiełuszki 56 w Kielcach oraz ul. Kościuszki 12 Busko Zdrój].