Pierwsza wizyta u okulisty może generować stres – zarówno u dziecka, jak i rodziców. W poniższym poradniku znajdziecie cenne wskazówki od specjalistów z salonów Klank Optyk, dotyczące przygotowania do pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wizycie u okulisty?

Badanie okulistyczne jest niezwykle ważne dla zdrowia oczu, a jego zaletą jest to, że jest bezbolesne, co warto podkreślać w rozmowie z dzieckiem.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko będzie potrzebowało okularów, wskazujmy na korzyści, które będą z tym związane, jak chociażby wypoczęty wzrok, poprawa jakości widzenia oraz komfort podczas nauki i zabawy.

Zachęcamy do tego, aby opowiedzieć o tym, jak będzie przebiegać wizyta, używając słownictwa, adekwatnego do wieku pacjenta oraz cierpliwie odpowiadać na zadawane przez dziecko pytania. Warto pokazać zdjęcia miejsca i lekarza, do którego się udajemy. Sięganie po bajki i książki, dotyczące wizyty u specjalisty ochrony wzroku, mogą być pomocne w przygotowaniu pacjenta do badania.

Interesuje Cię okulista dla dzieci? Kielce mają świetną placówkę przystosowaną do potrzeb najmłodszych!

Co zabrać ze sobą do okulisty? Poznaj listę niezbędnych rzeczy

Na badanie wzroku dzieci w Kielcach pacjenci umawiani są na konkretną godzinę, dlatego nie ma konieczności spędzania długiego czasu w kolejce. Na wizytę warto zabrać:

  • aktualne okulary dziecka,
  • kartę zdrowia i wyniki poprzednich badań, które mogą być istotne dla lekarza,
  • ulubionego pluszaka czy zabawkę, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta.

Gry i zabawy edukacyjne o tematyce wzroku

Najlepszym sposobem nauki dla dziecka jest zabawa. Warto to wykorzystać w tematyce oswajania wizyty u okulisty czy optometrysty.

Dobrym pomysłem jest pobawienie się w wizytę u okulisty. Proponujemy, aby rodzic wcielił się w rolę lekarza, dziecko opiekuna, a pluszak lub lalka- pacjenta. W ten sposób rodzic ma okazję, „w przyjaznych warunkach”, zaprezentować dziecku przebieg wizyty.

Starsze dzieci, które mają już 4-5 lat, mogą być zainteresowane tym, jak działa ludzkie oko. Na rynku wydawniczym dostępne są książki, które w przystępny sposób wyjaśniają zagadnienia związane z funkcjonowaniem ciała. W Internecie warto poszukać ciekawostek na temat tego, jakie są różnice w widzeniu ludzi i zwierząt. 

Jeśli członkowie rodziny noszą okulary, mogą opowiedzieć dziecku o swoich doświadczeniach z okulistą i poprawą wzroku.

Małym elegantom do gustu mogą przypaść również zabawy w wybór ciekawych okularów. Zdjęcia modnych opraw okularowych dla dzieci można znaleźć na naszej stronie.

Czego spodziewać się podczas wizyty u okulisty – przebieg typowego badania

Na początek, lekarz okulista przeprowadza krótki wywiad – z rodzicami i pacjentem. Pyta, czy zaobserwowano objawy takie jak mrużenie oczu, bóle głowy etc. Następnie dziecko jest proszone o rozpoznawanie z pewnej odległości symboli umieszczonych na tablicach, przy jednoczesnym zasłanianiu jednego oka. 

Zazwyczaj badanie wykonywane jest z zastosowaniem kropli rozszerzających źrenice. Jest to zazwyczaj najtrudniejszy moment. Ten element można „poćwiczyć” w domu wkraplając dziecku kroplę soli fizjologicznej do oka (sól fizjologiczna jest obojętna dla organizmu i w zupełności bezpieczna). Można również, w ramach zabawy, pozwolić dziecku zakropić oko sztucznymi łzami mamie lub tacie.

Po zakropieniu oczu w gabinecie przeprowadzane są badania komputerowe, które wymagają od dziecka wyłącznie siedzenia bez ruchu. Są szybkie i bezbolesne. Jeśli zachodzi taka konieczność, dobierane są odpowiednie szkła korekcyjne. Dziecko ma zakładane specjalne oprawy, do których wkłada się odpowiednie szkła korygujące wady wzroku. 

Po całym badaniu lekarz przekazuje zalecenia dotyczące higieny oczu, ewentualnego leczenia, terminu kolejnej wizyty oraz wystawia receptę na okulary.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie do wizyty u okulisty jest niezwykle ważne dla zdrowia małego pacjenta i jego ogólnego komfortu. Od tego, w jaki sposób rodzice i lekarz zadbają o zniwelowanie stresu u dziecka, może zależeć jego dalszy stosunek do badań profilaktycznych i wizyt w gabinecie okulistycznym. Warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko czuło się bezpiecznie i rozumiało cały proces.

Sprawdź naszą ofertę okularów dla dzieci: