Wydawałoby się, że hasło „stereotyp” na co dzień spływa po okularach tak samo, jak krople deszczu w jesienne dni. Nic bardziej mylnego, szczególnie kiedy mówimy o okularach fotochromowych.  Te, oczywiście w pewnym sensie, dotknęła w Polsce „klątwa Jaruzelskiego”.

Sięgając do historii nie tak odległej, szybko znajdziemy wzmianki na temat legendarnych okularów byłego prezydenta. Ponoć Jaruzelski uszkodził sobie wzrok podczas zesłania na Syberię, gdzie silne światło odbijające się od białej powierzchni śniegu miało bardzo negatywny wpływ na oczy generała. Od tamtego czasu, by nie pogłębiać problemów ze wzrokiem, zmuszony był nosić przyciemniane okulary.

Te z perspektywy czasu wydają nam się zupełnie nieciekawe. Jakby kwadratowe, z nudnym jasnobrązowym zabarwieniem, jakie nie miało zamiaru ustąpić z soczewek nawet w pomieszczeniach. Ten wizerunek i powielane z nim stereotypy utwierdziły społeczeństwo w przekonaniu, że okulary fotochromowe postarzają i są niemodne. – Faktycznie utarło się, że okularów fotochromowych używają osoby starsze i to dopiero po zabiegach operacyjnych.  Ale to na szczęście się zmienia – komentuje Artur Bernatek, specjalista doboru refrakcji w salonach Klank Optyk.

Trzydzieści lat minęło…

Jak sam przyznał nasz rozmówca, teraz jest inaczej. Wtedy mieliśmy do czynienia z soczewkami starej generacji. Przez wszystkie lata technologia ich produkcji tak ewoluowała, że w pomieszczeniach po zabarwieniu nie ma ani śladu. Produkowane teraz soczewki są ciemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i powracają do pełnej przejrzystości szybciej, niż ich poprzednie generacje. Co więcej, szybciej adaptują się w ciepłym klimacie.

Między innymi dlatego po okulary fotochromowe sięgamy coraz częściej. – Szczególnie, że wyglądamy w nich modnie i oryginalnie. To dzięki szerokiej gamie kolorów soczewek. Tym bardziej, że fotochrom może być połączony z tak zwaną „lustrzanką”, dzięki czemu od strony zewnętrznej uzyskamy bardzo ciekawy efekt lustra. Rewelacyjnie wygląda, a dodatkowo odbija światło – wyjaśnia Monika Chojnacka, stylistka okularowa Klank Optyk.

Jednak głównym atutem okularów z soczewkami fotochromowymi jest aspekt zdrowotny, ponieważ ich celem jest również ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz nadmierną ilością światła słonecznego.

I na to położony jest szczególny nacisk – fotochrom ma nas bronić przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Promieniowanie UV powoduje nie tylko przyspieszenie procesu starzenia się skóry wokół oczu, ale również szybsze żółknięcie soczewki w oku, co w konsekwencji rozpoczyna nieodwracalny proces pogarszania się wzroku.

Oczywiście jedną z form „walki” naszych oczu z promieniami UV są dobrze dopasowane okulary przeciwsłoneczne. Warto również pójść o krok dalej i rozważyć zakup okularów z soczewkami fotochromowymi. W tym celu oczywiście zapraszamy wszystkich do jednego z salonów optycznych Klank Optyk w Kielcach. Ale znajdziecie nas także w miejscowościach Busko-Zdrój, Chmielnik, jak również Solec-Zdrój na terenie województwa świętokrzyskiego 🙂

Co wpływa na działanie soczewek fotochromowych?

Ich sposób działania uzależniony jest od kilku czynników. Jak wyjaśnia nam Artur Bernatek, chodzi tutaj o intensywność promieniowania UV, temperaturę, czy grubość szkła. Proces przyciemniania soczewek będzie najszybszy przy niskiej temperaturze oraz intensywnym promieniowaniu.

– Przykładem może być tutaj zimowy, słoneczny dzień w górach. Temperatura jest niska, jednak natężenie promieniowania UV bardzo wysokie z powodu słońca, które dodatkowo odbija się od śniegu. Wówczas soczewka przyciemni się szybciej niż wtedy, kiedy wpływ na nią ma wyłącznie słońce, a temperatura powietrza jest wysoka jak na przykład w letni dzień. Transmisja rozjaśnionych i zaciemnionych szkieł jest również zależna od grubości szkła. Im jest ono grubsze, tym mniejsza jest transmisja – dodaje.

Okulary fotochromowe dla kierowcy?

Naturalnie nasuwa się pytanie, jak soczewki fotochromowe będą chronić nasze oczy podczas jazdy samochodem. Rzeczywiście, poziom działania soczewek fotochromowych może być inny, ponieważ szyby, które używane są podczas produkcji samochodów  również posiadają zdolność do pochłaniania promieni UV. Z tego powodu soczewki fotochromowe podczas jazdy samochodem przyciemniały się w mniejszym stopniu.

Producenci znaleźli jednak na to sposób, dzięki czemu na rynku są od niedawna obecne także fotochromy działające doskonale również we wnętrzu auta. Przykładem takiej technologii są soczewki Transitions XTRActive.

Pozostaje nam nie ulegać klątwom, trzymać z dala od siebie stereotypy, wymazać z głowy okulary generała Jaruzelskiego i przyjrzeć się z bliska współczesnym okularom z soczewkami fotochromowymi. Gwarantujemy, że odwdzięcza nam się za zaufanie i będą chronić nasz wzrok w każdych okolicznościach przyrody, a przy tym będziemy w nich po prostu świetnie wyglądać 🙂

~~~~~~

Soczewki fotochromowe znajdziecie w salonach Klank Optyk na terenie miasta Kielce, jak i innych miejscowości województwa świętokrzyskiego, tj.: Chmielnik, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój. Ponadto znajdziecie u nas okulary progresywne, dobrego okulistę świadczącego również usługi w zakresie NFZ, u którego wykonacie specjalistyczne badanie wzroku, czy tomografię wzroku (OCT).