O czym należy pamiętać, wybierając soczewki kontaktowe? I kiedy lepiej z nich zrezygnować na rzecz okularów? Na najczęściej zadawane pytania odpowiadają specjaliści z salonów Klank Optyk.
Coraz więcej osób potrzebujących korekcji wzroku staje przed dylematem, co wybrać: okulary czy soczewki kontaktowe. Każde z tych rozwiązań ma zalety, ale posiada również wady. Na co lepiej się zdecydować? – Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ich zamiennie – tłumaczy Ewa Chabielska z Klank Optyk.

Soczewki kontaktowe stanowią ważny postęp w dziedzinie korekcji wad wzroku. Mają szereg zalet – nie ograniczają pola widzenia, gdyż przy każdym ruchu oka soczewka porusza się razem z nim. Ich waga jest znikoma i co najważniejsze – są niewidoczne dla osób trzecich. Gwarantują nam także naturalny wygląd czy możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki nie tylko ułatwiają, ale w niektórych przypadkach nawet umożliwiają swobodne uprawianie wielu dyscyplin sportowych i realizację swoich pasji. To sprawia, że soczewki kontaktowe są alternatywą dla wszystkich, którzy nie mogą przywyknąć do stałego noszenia okularów, bądź też ich styl życia na to nie pozwala.

Soczewki kontaktowe nosić może każdy, jednak niezbędna jest dbałość o higienę i dyscyplina pacjenta. Istnieją również przeciwwskazania, ale wraz z pojawieniem się nowej generacji soczewek, ich lista radykalnie zmalała. Wśród soczewek znajdziemy takie, które zarejestrowane są jako soczewki opatrunkowe i mogą być stosowane na rogówkę chorą, po urazie lub operacji. Problemy pojawiają się zwykle w wyniku zaniedbania higieny przez pacjenta lub niestosowania się do zaleceń specjalisty.

Zdarza się, że użytkownik soczewek może spotkać się z dyskomfortem, zaczerwienieniem oka, obrzękiem, nadmiernym łzawieniem, chwilowym pogorszeniem widzenia, pieczeniem, swędzeniem lub kłuciem. Są to zwykle objawy chwilowe, które ustępują po zdjęciu soczewek z oka. Nie wolno ich jednak lekceważyć i wówczas należy skontaktować się niezwłocznie ze specjalistą.

– Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe nie tylko z tego powodu, że okulary przeszkadzają im w codziennym życiu, ale również dlatego, że czują się mniej atrakcyjni w okularach. Jednak takie podejście w ostatnim czasie bardzo się zmieniło. Okulary w dzisiejszych czasach nie są już wstydliwą koniecznością, coraz częściej nosimy je nie tylko z powodu samej wady wzroku. Są modnym i pożądanym dodatkiem. Dobrze dobrane – podkreślają naszą osobowość, dodają nam charakteru oraz pewności siebie. Mogą być elementem podkreślającym własny styl. Rośnie liczba osób, dotąd korzystających wyłącznie z soczewek kontaktowych, które zmieniają swoje podejście i przekonują się do okularów – podkreśla Monika Chojnacka z Klank Optyk.

Posiadanie okularów korekcyjnych jest ważne w przypadku okresowego zaprzestania stosowania soczewek kontaktowych, kiedy to pojawia się podrażnienie gałki ocznej, zapalenie spojówek, rogówki, stany zapalne powiek, czy też ogólnoustrojowe infekcje, a nawet grypa. Osoby z tendencją do alergii lub z obniżoną odpornością, a także cukrzycą lub niektórymi schorzeniami autoimmunologicznymi nie powinny zbyt długo stosować soczewek kontaktowych, gdyż wyżej wymienione stany predysponują do wystąpienia infekcji oczu.

Około połowa użytkowników skarży się na występowanie suchości oczu po kilku godzinach noszenia soczewek kontaktowych. Wraz z upływem czasu dyskomfort ten nasila się. Rozwiązaniem może być zdjęcie soczewek, jednak dla osób z dużą wadą refrakcji jest to bardzo niewygodne. Wtedy niezbędne będą okulary.

Ponadto soczewki kontaktowe nie posiadają specjalistycznych powłok i filtrów. Tym samym nie zapewnią pełnej ochrony podczas pracy przy komputerze, pracy w sztucznym oświetleniu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego powinniśmy wybierać tradycyjne okulary, kiedy chcemy dać odpocząć naszemu oku.

Pamiętajmy, że kluczowa przy wyborze soczewek jest odpowiednia diagnoza. – To profesjonalne badanie wzroku, pod kątem doboru soczewek kontaktowych, z nauką ich użytkowania determinuje to, czy będziemy zadowoleni, czy też nie z zakupionego produktu. Dlatego ważne jest, aby na pierwszą aplikację soczewek kontaktowych wybierać profesjonalne salony optyczne z gabinetami optometrii lub okulistyki – podkreśla Ewa Chabielska. – Dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z soczewkami kontaktowymi, mamy dobrą wiadomość – w naszych salonach, oprócz profesjonalnego doboru soczewek kontaktowych, klienci otrzymają bezpłatny zestaw startowy zawierający komplet soczewek kontaktowych, płyn, krople do oczu oraz instrukcję ich użytkowania. Dzięki temu, to pierwsze zetknięcie z soczewkami będzie łatwiejsze – dodaje specjalista z Klank Optyk.

Podsumowując, soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne to odpowiednie sposoby na korygowanie większości wad wzroku. Wybór zależy tylko od użytkownika, prowadzonego przez niego stylu życia i tego, co jest dla niego wygodniejsze. Obie te metody są dobre, ale najbardziej właściwe będzie stosowanie ich wymiennie w zależności od potrzeb i okazji.