Czy wiesz, że aż 80% informacji dociera do naszego mózgu przez oczy? Prawidłowe widzenie jest niezbędne w procesie rozwoju dziecka.

System wzrokowy człowieka kształtuje się w ciągu pierwszych siedmiu/ośmiu lat życia. Niewykryte problemy ze wzrokiem mogą wpływać na rozwój dziecka, wyniki w nauce oraz kontakt z otoczeniem. Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesne wykrycie problemu może ustrzec nas przed pojawieniem się poważnych wad lub chorób.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Regularnie przeprowadzane badania pomogą wykryć różnorodne nieprawidłowości w odruchu świetlnym źrenic, wad refrakcji czy określić różne dysfunkcje narządu wzroku.

Istotne jest aby nie odkładać pierwszej wizyty dziecka u okulisty. Badanie wzroku to nie tylko sposób na sprawdzenie czy dziecko potrzebuje okularów. Dr Magdalena Czerwińska, specjalizująca się w okulistyce dziecięcej przekonuje, że pierwsze badanie powinno się odbyć jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. W przypadku braku widocznych problemów ze wzrokiem, rodzice powinni przyprowadzić malca na ponowne badanie przed posłaniem dziecka do przedszkola, a następnie przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Wizyta u okulisty nabiera większego znaczenia u dzieci, których rodzeństwo lub rodzice zmagają się z problemami ze wzrokiem, jak chociażby zez czy niedowidzenie. Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, Twoje dziecko jest bardziej narażone na problemy ze wzrokiem, jeśli w Waszej rodzinie występują choroby oczu. Dlatego najlepiej rozpocząć monitorowanie wzroku wcześniej.

Innym wskazaniem do pilnej wizyty jest wykrycie problemu przez lekarza pediatrę.

Poza tym, jeśli cokolwiek niepokoi Ciebie – drogi rodzicu – nie czekaj! Zabierz Twoje dziecko na wizytę do specjalisty. Ufaj swojej intuicji. Przecież nikt, tak dobrze jak Ty, nie zna Twojego dziecka.

Warto mieć świadomość, że nierozpoznane i nieleczone choroby oczu mogą prowadzić do utraty wzroku. Spróbuj wyobrazić sobie, że nie widzisz otaczającego Cię świata… Małe dziecko nie zakomunikuje faktu, że obraz przed jego oczami jest niewyraźny czy któreś oko jest słabsze, ponieważ nie wie, że może być inaczej.

Co powinno wzbudzić niepokój u rodziców?

Oto kilka oznak wskazujących, że Twoje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem i potrzebuje okularów.

Nadmierne mruganie i mrużenie oczu. Mruganie może być oznaką, że Twoje dziecko ma wadę wzroku, która wpływa na to, jak dobrze oczy skupiają się na obrazie. Mrużąc oczy, Twoje dziecko może chwilowo poprawić ostrość i wyrazistość obrazu.

Przechylanie głowy. Dziecko może próbować ułożyć głowę, w takiej pozycji, w której zminimalizowany zostanie kąt zeza. Ponadto, taki mechanizm kompensacyjny może wskazywać na oczopląs. Może być to objaw poszukiwania przez malucha takiego ustawienia głowy, w którym uzyska odpowiednią ostrość czy szerokie pole widzenia.

Siedzenie zbyt blisko telewizora czy trzymanie przedmiotów bardzo blisko oczu. Takie zachowanie może wskazywać na krótkowzroczność lub niedowidzenie.

Tarcie oczu

Nadmierne pocieranie oczu może być sygnałem, że dziecko odczuwa zmęczenie lub napięcie oczu, co może być oznaką wielu problemów ze wzrokiem, jak chociażby zapalenia spojówek.

Bóle głowy i oczu

Jeśli Twoje dziecko skarży się na bóle głowy lub oczu pod koniec dnia, może nadmiernie obciążać oczy, wytężać wzrok, próbując zwiększyć ostrość obrazu.

Trudności w szkole

Podczas lekcji dzieci muszą szybko i dokładnie dostosowywać swój wzrok do patrzenia z bliska i daleka. Tablica, zeszyt, komputer, smartfon i tak przez kilka godzin dziennie. To nie lada wyzwanie dla oka. Problemy ze wzrokiem mogą przyczyniać się do braku koncentracji, kłopotów z czytaniem i pisaniem.

Jeżeli Twoje dziecko już nosi okulary, ważne jest, aby co roku poddawać je badaniom kontrolnym.

Chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start w życie i pokazać mu piękno otaczającej nas przyrody? Chcesz aby prawidłowo się rozwijało? Nie zwlekaj. Zbadaj oczy swojego dziecka i zatroszcz się o jego wzrok.

Zarejestruj swoje dziecko na badanie u dr Magdaleny Czerwińskiej, przyjmującej w Klank Optyk Kids przy ul. Zagnańskiej 92/5 pod numerem telefonu: 530 805 238.

Zapraszamy!