fbpx

Badanie wzroku u dzieci

Badanie wzroku dzieci

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to, czy i jak dziecko widzi, pozostaje często dla rodziców niewidoczne.

W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii, czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować.

Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie.

Specyfika badania

Oferujemy Państwu badania przy użyciu autorefraktometru pediatrycznego firmy Plusoptix, który jest jedynym dostępnym na rynku urządzeniem przeznaczonym do walki z amblyopią. Jest on niezastąpionym narzędziem we wczesnej diagnostyce zaburzeń widzenia u dzieci. Pozwala na wykonanie pełnego badania wad wzroku oraz sprawdzenie, czy oko funkcjonuje prawidłowo.

Funkcje aparatu:

  • badanie refrakcji obuocznej oraz jednoocznej
  • pomiar wykonywany z odległości 1 metra
  • pełne badanie refrakcji, pomiar średnicy źrenicy, rozstawu źrenic oraz kierunku spojrzenia
  • pełna dokumentacja wyników badania

Procedura badania

Wykonanie badania jest łatwe, szybkie oraz komfortowe dla małego pacjenta. Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk. Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.

Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach.

Co ważne, autorefraktometr jest przenośny, dlatego badanie można wykonać również poza gabinetem okulistycznym.

Zalety badania

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami.

Nasi przedstawiciele wyjaśnią Państwu wszystkie wątpliwości, a w razie zainteresowania przeprowadzeniem badania, ustalą dogodny termin wizyty u specjalisty.