fbpx

Badanie ostrości wzroku Kielce

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku to najpopularniejsze badanie okulistyczne, powinno być wykonane przy każdej wizycie u okulisty. Pozwala nie tylko ocenić jakość widzenia, ale wstępnie pozwala wykluczyć choroby, w których dochodzi do szybkiego uszkodzenia wzroku.

Do bardzo dokładnych pomiarów można zastosować komputerowe badanie wzroku. Jednak badanie ostrości wzroku z dużą dokładnością może być przeprowadzone niemal w każdych warunkach przy użyciu  tzw. tablic Snellena.  Prezentowane są na nich litery, cyfry bądź inne znaki graficzne (optotypy), przy czym ich wielkość maleje ku dołowi.

Przebieg badania

Zadaniem pacjenta jest odczytać każdy z tych symboli, osobno dla oka lewego i prawego, z odległości 5 metrów. Jeżeli pacjent odczyta prawidłowo symbole z poziomego rzędu oznaczonego wartością 1,0 (zwykle jest to ostatni lub przedostatni rząd od dołu) – oznacza to, że ma oko miarowe (bez zaburzeń ostrości widzenia w dali).

Pacjent, który odczytuje jedynie symbole położone wyżej na tablicy, ma zaburzenia ostrości widzenia w dali. Zależnie od tego jaką wartość numeryczną ma odczytywany przez pacjenta rząd liter, zostanie to wyrażone ułamkiem mniejszym niż 1, np. 0,8, 0,7, itd.

Jeśli w czasie badania stwierdzono obniżenie ostrości wzroku wówczas specjalista przeprowadza próbę korekcji okularowej, polegającej na badaniu ostrości wzroku po umieszczeniu do próbnej ramki okularowej kolejno soczewek rozpraszających lub skupiających aż do uzyskania prawidłowej bądź najlepszej dla danego oka ostrości wzroku.

Jak się przygotować do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, choć jak każdy test psychofizyczny zależy od stanu psychicznego pacjenta, dlatego dobrze jest, aby pacjent był wypoczęty i odpowiednio skupiony w trakcie badania. Warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki wcześniejszych badań, poprzednie recepty okularowe, karty informacyjne z pobytów w szpitalu itp.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Ostrość wzroku to jeden z wyznaczników zdrowych oczu. Dlatego jeśli pojawia się odczucie, że obraz staje się rozmyty lub niewyraźny, należy koniecznie wybrać się do specjalisty i zrobić badanie oczu. Jeżeli zostanie zdiagnozowana nieprawidłowa ostrość wzroku, należy przeprowadzić dokładne badania wyjaśniające przyczynę (wada refrakcji, choroby gałki ocznej lub choroby centralnego układu nerwowego).

Zalety badania

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami.

Nasi przedstawiciele wyjaśnią Państwu wszystkie wątpliwości, a w razie zainteresowania przeprowadzeniem badania, ustalą dogodny termin wizyty u specjalisty.